19:03 28/4/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- ΠΛΕΪ ΟΦ

Ομόνοια-Ανόρθωση: 4-0
(Άλβες 6', 90', Σκέμπρι 84', Ασίς 86')

Η Ομόνοια έκανε πάρτι το ντέρμπι με την Ανόρθωση, και με το θριαμβευτικό 4-0 πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη μέσα στο ΓΣΠ. Με τη νίκη αυτή, η Ομόνοια ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ τέλειωσε και την μάχη του τίτλου αφού το ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει και μαθηματικά το 22ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Ο κόσμος της Ομόνοιας αποθέωσε την ομάδα του Τόνι

Σαβέφσκι που παρέμεινε αήττητη για 11η αγωνιστική (10 νίκες, 1 ισοπαλία). Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ομόνοια βρέθηκε μέχρι και στο -19 από την Ανόρθωση, όμως πλέον την έχει υποσκελίσει και έχει πλεονέκτημα για έξοδο στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον αντίποδα, η Ανόρθωση γνώρισε και πάλι τον διασυρμό στο ΓΣΠ από την Ομόνοια (είχε γίνει και στον αγώνα κυπέλλου).

Σημαντικές νίκες πέτυχαν Εθνικός και Νέα Σαλαμίνα για την 4η αγωνιστικού του τρίτου ομίλου. Ο Εθνικός με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε του Ολυμπιακού με σκορ 3-1, ενώ η Νέα Σαλαμίνα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-1 της Αλκής.

Αλκή- Νέα Σαλαμίνα: 1-2
(Βακονσέλος 38'- Ροκέ 57', Λαμπρόπουλος 81')

Εθνικός Άχνας- Ολυμπιακός Λ.: 3-1
(Αουρέλιο 10', Κεμόγκν 35', Παϊσάο 41'- Μονατσέλο 45')