Χάινκες: Έπαιξε άψογα η Μπάγερν

10:25 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
Δυο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές έχει σημειώσει η Μπάγερν Μονάχου στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά και το 2-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι με τον Γιούπ Χάινκες να παραδέχεται πως η ομάδα του έπαιξε άψογα κόντρα στην αγγλική ομάδα. Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου τόνισε: "Όλη η ομάδα έπαιξε άψογα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ριμπερί με τον Σβάινσταϊγκερ ήταν απλά παγκόσμιας κλάσης. Στην αρχή ήμασταν πολύ νευρικοί, αλλά οι παίκτες αντέστρεψαν την κατάσταση στο πρώτο μισό. Παίξαμε κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα, αλλά κυριαρχήσαμε απόλυτα
πάνω της στο δεύτερο 45λεπτο. Συνολικά, ήταν μια συμπαγής απόδοση. Στην παρούσα φάση δεν έχουμε μόνο εξαιρετική ψυχολογία, αλλά παίζουμε και αρμονικά, χειριζόμαστε πολύ καλά τα κενά στον αγωνιστικό χώρο και αναπτυσσόμαστε υπέροχα στην επίθεση, εκμεταλλευόμενοι άψογα τα ατομικά χαρακτηριστικά του καθενός. Μπορούμε να είμαστε πολύ ευχαριστημένοι επειδή η Σίτι είναι η δυνατότερη αντίπαλος από τις ομάδες που έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα στην Bundesliga. Έχω αναλύσει πώς έπαιζε η ομάδα πέρσι, πόσα γκολ δεχόταν που σήμαινε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Πλέον μπορείτε να δείτε ότι υπάρχει πειθαρχία στον αμυντικό τομέα. Ενώ είμαστε ικανοί να σκοράρουμε ανά πάσα στιγμή".