22:58 5/8/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 1-2 (0-0)
Γήπεδο: Απόστολος Νικολαΐδης

Ο Παναθηναϊκός αν και καλύτερος, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Σταντάρ Λιέγης και αποκλείστηκε.

Η Σταντάρ προσπάθησε να πιέσει ψηλά στα πρώτα λεπτά, αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και βγήκε μπροστά. Στο 14ο λεπτό, ο Μπεργκ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει σωστά

μετά από σέντρα, ενώ στο 17' ήρθε και το γκολ για τους «πράσινους». Ο Μπεργκ έκλεψε την μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Αρσλάναγκιτς, με αποτέλεσμα να ξεγελάσει τον Καβασίμα και να καταλήξει στα δίχτυα. Στο 22ο λεπτό ο Καβασίμα, είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Μπεργκ, ενώ και στο 24' ο Ιάπωνας κίπερ έδιωξε δύσκολα το νέο σουτ του Μπεργκ. Στο 31' το σουτ του Πέτριτς έξυσε το δοκάρι του Καβασίμα, αλλά πέντε λεπτά μετά, οι Βέλγοι έφεραν στα ίσα τα σκορ. Μετά από λάθος πάσα του Τριανταφυλλόπουλου, η Σταντάρ έφυγε στην κόντρα και ο Μπομπό με όμορφο πλασέ έκανε το 1-1. Και μάλιστα στο 41ο λεπτό, ο Μποκού με τρομερό σουτ έφερε ανάποδα τα ματς κι έβαλε μπροστά στ σκορ τη Σταντάρ με 2-1.

Στο 54ο λεπτό, ο Καρσελά βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά προσπάθησε να σιγουρέψει το γκολ με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Κουτρουμπής, ενώ στο 67' μετά από σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Κουτρουμπή που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά αντί να σουτάρει προτίμησε να πασάρει στον Μπεργκ με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία. Δύο λεπτά μετά ο Καβασίμα απέκρουσε το σουτ του Πράνιτς και στο 70' ο Ντινας είχε δοκάρι, ενώ στο 72' ο Παναθηναϊκός είχε κι άλλο δοκάρι σε κεφαλιά του Σίλντενφλεντ. Ο Παναθηναϊκό συνέχισε να πιέζει και στο 78' όπως και στο 79' είχε δύο καλά σουτ με τους Ατζαγκούν και Ντίνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες (56' Καρέλης), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Ζέκα, Πέτριτς (56' Κλωναρίδης, 65' Ντίνας), Μπέργκ

ΣΤΑΝΤΑΡ: Καβασίμα, Τεισέιρα, Σιμάν, Σταμ, Ντε Καμάργκο, Μπομπό (71' Αζντάρεβιτς), Καρσελά (54' Βατ), Αρσλάναγκιτς, Βαν Νταμ, Μπιά (20' Μποκού), Λουμάνζα