SERIE A'-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΖΕΝΟΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 2-2
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Στο 2-2 έμειναν Τζένα και Αταλάντα μετά από ένα εντυπωσιακό ματς.

Το σκορ άνοιξε στο 37ο λεπτό ο Τζαπακόστα για την Αταλάντα, ενώ ο Μοράλες στο 49' έκανε το 2-0.

Από εκεί και πέρα η Τζένοα πήρε τα πάνω της και στο 51 μείωσε με το πέναλτι του Φαλκέ, ενώ στο 69' ο Μάτρι έκανε το τελικό 2-2.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπουρδίσο, Ρονκάλια (57' Φετφατζίδης), Αντονέλι, Ντε Μάιο, Ρινκόν, Εντένιλσον, Μπερτολάτσι (72' Κόστα), Μάτρι, Φαλκέ, Λεστιέν (86' Κούτσκα)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλομ Ντραμέ, Στεντάρντο,

Μπελίνι, Μπεναλουάν, Τζαπακόστα, Ντ' Άλεσάντρο (56' Σπινατσόλα), Καρμόνα, Μοράλες, Ντένις (79' Μπιάνκι), Μπαζέλι (80' Μιλιάτσιο)

ΠΑΛΕΡΜΟ-ΚΑΛΙΑΡΙ: 5-0
Γήπεδο: Ρέντζο Μπαρμπέρα

Εντυπωσιακή η Παλέρμο διέσυρε με 5-0 την Κάλιαρι.

Οι Σικελοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μοργκανέλα, ενώ στο 10' ο Μουνιός έκανε το 2-0. Στο 26ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κόντι και στο 3' ο Ντιμπάλα με πέναλτι έγραψε το 3-0.

Στο 72ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-0 και στο 85' ο Μπαρέτο διαμόρφωσε το 5-0.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Μοργκανέλα, Μουνιός (83' Βιτιέλο), Γκονζάλες, Λαζάαρ, Φεντάλ, Μπαρέτο, Μαρέσκα (67' Μπολτζόνι), Ριγκόνι, Βάσκες, Ντιμπάλα (74' Μπελότι)

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κολόμπι, Πιζάνο, Ροσετίνι, Τσεπιτέλι, Αβελάρ, Κόντι, Έκνταλ (46' Ντονσά), Κόσου (46' Πέδρο), Κρισέτιγκ, (46' Ντεσένα) Φαρίας, Λονγκό.

ΚΙΕΒΟ-ΤΟΡΙΝΟ: 0-0
Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Στο 0-0 κόλλησαν Κιέβο και Τορίνο σε ένα μέτριο ματς.

Η Κιέβο είχε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια και δημιούργησε ορισμένες φάσεις, αλλά ‘επεσε πάνω σε ένα πολύ καλό Παντέλι που κατέβασε ρολά.

ΚΙΕΒΟ: Μπιθάρι, Σέζαρ, Νταϊνέλι, Φρέι, Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα (71' Λαζάρεβιτς), Ίζκο, Χετεμάι, Σκελότο (81' Κόφι), Παλόσκι, (75' Λόπες) Μετζιορίνι

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μολινάρο (78' Πέρες), Νταρμιάν, Γκλικ, Μαξίμοβιτς, Σίλβα, Γκάτσι, Βίβες (87' Μπενάσι), Φάρνερουντ, Αμάουρι, Κουαλιαρέλα.

ΕΜΠΟΛΙ-ΒΕΡΟΝΑ: 0-0
Γήπεδο: Κάρλο Καστελάνι

Στο 0-0 κόλλησαν Έμπολι και Βερόνα και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν πολλές φάσεις ενώ στο 65' η Έμπολι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τονέλι. Στο 77' αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Χάλφρεντσον.

ΕΜΠΟΛΙ: Σέπε, Ρουί, Τονέλι, Χισάι, Ρουγκάνι, Κρότσε, Βαλδιφιόρι, Βεσίνο, Βέρντι (67 ‘ Μπάρμπα), Μακαρόνε (79' Μχελίτζε), Ταβάνο (61' Πουτσιαρελι)

ΒΕΡΟΝΑ: Μπενούσι, Αγκοστίνι, Μάρκες, Μόρας (31' Σόρενσεν), Μάρτιτς, Χάλφρεντσον, Χριστοδουλόπουλος, Γκρέκο, Ταχτσίδης, Σάλα (53' Καμπανιάρο), Τόνι.

ΜΙΛΑΝ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ: 1-2
Γήπεδο: Σαν Σίρο

Τεράστιο διπλό με 2-1 πανηγύρισε η Σασουόλο μέσα στην έδρα της Μίλαν.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στ ματς και στο 9ο μ΄λις λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Πόλι αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Σασουόλο ανέβασε στροφές και στο 28ο λεπτό ο Σανσόνε έκανε το 1-1.

Τη μεγάλη νίκη στη Σασουόλο έδωσε ο Ζάζα με γκολ στο 67ο λεπτό.

ΜΙΛΑΝ: Λόπεθ, Άλεξ, Σαπάτα, Ραμί (74' Αμπάτε), Ντε Σίλιο, Εσιέν (65' Τσέρτσι), Μενέζ, Μοντολίβο, Πόλι, Μποναβεντούρα, Ελ Σααραουί (71' Πατσίνι).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Καναβάρο, Γκατσόλα, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι, Μανιανέλι, Μισιρόλι, Ζάζα (88' Φλοκάρι), Μπεράρντι (77' Μπρίγκι), Σανσόνε (85' Φλόρες).

ΠΑΡΜΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 1-0
Γήπεδο: Ένιο Ταρντίνι

Τεράστια βαθμολογική ανάσα πήρε η Πάρμα που κέρδισε με 1-0 τη Φιορεντίνα και έφτασε τους 9 βαθμούς.

Η Πάρμα μπήκε πολύ δυνατά στ ματς και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Κόστα, ενώ στο 34' η Φιορεντίνα έχασε πέναλτι με τον Γκόμες.

Στο 79ο λεπτό οι «βιόλα» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ροντρίγκες ενώ στο 86' έχασαν με κόκκινη και τον Σάβιτς.

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Παλέτα, Γκόμπι, Κασάνι (67' Ριζπόλι), Λουκαρέλι, Ντε Τσέλιε, Κόστα, Λόντι, Μάουρι, Κασάνο, Παλαντίνο (76' Μπινταουί)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Σάβιτς, Αλόνσο (66' Ελ Χαμνταουί), Χοακίν (81' Πασκουάλε), Πισάρο, Φερνάντες, Κουαδράδο, Κούρτιτς (59' Ακουϊλάνι), Γκόμες.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΡΟΜΑ: 0-1
Γήπεδο: Φρίουλι

Με το δεξί ξεκίνησε τη χρονιά η Ρόμα, που κέρδισε με 1-0 μέσα στην έδρα της Ουντινέζε.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στο ματς, έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Στρούτμαν στο 16ο λεπτό και στο 17' ο Αστόρι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 28' και στο 38' τα σουτ των Ντι Νατάλε και Τότι πέρασαν μόλις άουτ, ενώ στο 78ο λεπτό ο Ιτούρμπε σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Στο 79' ο Καρνέζης είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Πιάνιτς.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Κανέζης, Ντανίλο, Ντομίτσι, Πίρις, Βιντμέρ, Κονέ, Γκιγιέρμε (80' Φερνάντες), Άλαν, Σίλβα (69' Πασκουάλε), Ντι Νατάλε (69' Θερό), Γέιχο

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν (66' Τοροσίδης), Χολέμπας, Αστόρι Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Πιάνιτς, Στρούτμαν, Τότι (66' Φλορέντζι), Λιάγιτς (83' Εμάνουελεον), Ιτούρμπε.