Από τώρα στους ομίλους

23:40 16/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΠΛΕΪ ΟΦ 1ος ΑΓΩΝΑΣ ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ 1-3 ΓΗΠΕΔΟ: Πάρκεν Με το ένα... πόδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται πλέον η Βικτόρια Πλζεν, καθώς κέρδισε με 3-1 την Κοπεγχάγη και μόνο με... θαύμα θα αποκλειστεί στη ρεβάνς της Πολωνίας. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις και πιο πολύ παιχνίδι κέντρου, οι Πολωνοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 52' με 1-0, χάρη σε αυτογκόλ του Ότεσεν. Η συνέχεια ανήκε και πάλι
στη Πλζέν, καθώς εφτά λεπτά αργότερα ο Πίλαρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 2-0. Η εξέλιξη του αγώνα... αφύπνισε την Κοπεγχάγη που βλέποντας την πρόκριση στους ομίλους να χάνεται «βγήκε» μπροστά και μπόρεσε στο 69' με τον Ότεσεν να μειώσει σε 2-1. Όμως η Πλζεν δεν «κλείστηκε» πίσω και στο 79' ο Φίγιο, που είχε περάσει πριν από τρία λεπτά ως αλλαγή, έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του κάνοντας το 3-1. ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Βίλαντ, Μπένγκτσον, Ότεσεν, Κλαουντεμίρ (65' Αμπσάλονσεν), Γκριντχάιμ, Ντιούφ (56' Νόρντστραντ), Ν'Ντόι, Τόμσεν, Κρίστενσεν, Μ. Γιόργκενσεν, Μπολάνιος ΠΛΖΕΝ: Τσεχ, Ντούρις (89' Σεβίνσκι), Πίλαρ (91' Χόρα), Τραπ, Λιμπέρσκι, Χόρβαθ, Πετρζέλα (76' Φίγιο), Μπίστρον, Κολάρ, Ραϊτοράλ, Τσισόφσκι