23:46 21/10/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-7ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΚΕ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ Λ.: 4-3
Γήπεδο: Βέλτινς Αρίνα

Ματσάρα στη «Βέλτινς Αρίνα», με τη Σάλκε να κέρδίζει με 4-3 τη Σπόρτινγκ και να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης.

Στο 2ο μόλις λεπτό, το σουτ του Νάνι, πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 5' ο Πατρίσιο σταμάτησε τον Χέγκερ. Στο 10' ο Σλιμανί αστόχησε από καλή θέση και στο 16' η Σπόρτινγκ πάγωσε τη «Βέλτινς Αρίνα». Ο Ζοάο Μάριο Εκτέλεσε τα κόρνερ, ο νάνι έμεινε αμαρκάριστος και με σουτ έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 33ο λεπτό, οι Πορτογάλοι έχασαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουρίσιο και στο 34' η

Σάλκε έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μπόατενγκ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ομπάσι με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Η Σάλκε μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό, έφερε τούμπα το ματς. Ο Ομπάσι βρήκε ιδανικά τον Χούντελααρ (ίσως ήταν σε θέση οφσάιντ), που με διαγώνιο σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1. Μάλιστα στο 60ο λεπτό, ο Ουτσίντα εκτέλεσε από αριστερά ένα φάουλ και ο Χέβεντες με κεφαλιά έκανε το 3-1, αλλά η Σπόρτνγκ δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στο 64' με το πέναλτι του Άντριεν Σίλβα. Και από το πουθενά στο 78ο λεπτό η Σπόρτινγκ έκανε το 3-3. Ο Σέντρικ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Άντριεν Σίλβα με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. όλα έδειχναν πως οι Πορτογάλοι θα έπερναν το Χ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Τσούπο Μότινγκ με πέναλτι έκανε το 4-3.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Χέβεντες, Αόγκο, Ουτσίντα, Μπόατενγκ (46' Τσούπο Μότινγκ), Ντράξλερ (83' Σαμ), Χέγκερ, Αϊχάν, Νοϊστάντερ, Ομπάσι (65' Μέγιερ), Χούντελααρ

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο, Μαουρίσιο, Ολιβέιρα, Σίλβα, Σέντρικ, Καρβάλιο, Μάριο (38' Σαρ), Άντριεν Σίλβα, Καριγιο (89' Καπέλ), Σλιμανί (25' Μοντέρο), Νάνι.