16:56 3/11/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιλ- Μονακό: 2-0
(Ρου 27', 71')

Μπορεί να μην έχει τα εκατομμύρια των Παρί και Μονακό, αλλά η Λιλ μπήκε σφήνα ανάμεσά τους. Οι «λιλούα» κέρδισαν τους Μονεγάσκους με 2-0 στο ντέρμπι της αγωνιστικής και πέρασαν στη 2η θέση.

Η Λιλ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ρου στο 27ο λεπτό, ενώ στο 36' ο Φαλκάο δεν κατάφερε να σκοράρει με μακρινό πλασέ, με τον κίπερ της Λίλ να βρίσκεται εκτός θέσης. Η Μονακό πίεσε κι έχασε ευκαιρίες, αλλά στο

71' σε ιδανική αντεπίθεση ο ρου έκανε τα 2-0 σε κενή εστία. Στο 90+1' ο Ενιεάμα πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ των Φαλκάο και Τουλαλάν.

Μονπελιέ- Ναντ: 1-1
(Μπακάρ 90'- Τζόρτζεβιτς 22')

Στο 1-1 κόλλησαν Μονπελιέ και Ναντ.

Η Ναντ έκανε το 1-0 με τον Τζόρτζεβιτς στο 22ο λεπτό, αλλά στο 90' ο Μπακάρ έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στη Μονπελιέ.

Νις- Μπορντό: 1-2
(Τσβίτανιτς 77' πεν.- Σέρτιτς 31', Ομπράνιακ 59')

Τεράστιο διπλό με 2-1 επί της Νις πέτυχε η Μπορντό.

Η Μπορτό άνοιξε το σκορ με τον Σέρτιτς στο 31ο λεπτό, ενώ στο 59' ο Ομπράνιακ έκανε το 2-0. Η Νις απλά μείωσε με το πέναλτι του Τσβίτανιτς στ 77ο λεπτό.