23:22 7/2/2012 - Πηγή: AEK365

DFB POKAL- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ- ΜΠ.ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 0-4
Γήπεδο: Χολστάιν Στάντιον
Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-0 μέσα στην έδρα της Χολστάιν Κίελ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Μόλις 11 λεπτά άντεξε η Χολστάιν, καθώς ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Πέρισιτς και να βάλει την Ντόρτμουντ μπροστά στο σκορ.
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν σαφώς ανώτερη

και στο 18ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της.
Ο Πίστσεκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Καγκάβα με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γένσεν.
Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό ο Λούκας Μπάριος μετά από νέα ασίστ του Πέρισιτς, ενώ ο Κροάτης άσος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 87ο λεπτό.
ΧΟΛΣΤΑΪΝ: Γένσεν, Χέρμαν. Μπέρζελ, Γιούργκενσεν, Πόγκενμπεργκ, Καζιόρ, Μίλερ, Τσαχέντ (81' Σαχς), Σικορά, Λίντερ (86' Βέτερ), Χέιντερ (83' Βουλφ).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Λάνγκερακ, Πίστσεκ, Σούμποτιτ, Χούμελς, Σμέλτζερ, Λάιντερ, Κελ, Μπλαστσικόφσκι (69' Γκρόσροϊτζ), Καγκάβα (82' Γκιντογκάν), Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι (69' Μπάριος).