19:02 1/11/2014 - Πηγή: AEK365

LA LIGA-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΘΕΛΤΑ: 0-1
Γήπεδο: Καμπ Νου

Έγκλημα και τιμωρία για την Μπαρτσελόνα, που έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και τελικά έχασε και το ματς με 1-0 από τη Θέλτα. Από το 2009 είχε να χάσει σε δύο διαδοχικά ματς πρωταθλήματος η Μπάρτσα που πλέον βλέπει τις ομάδες της Μαδρίτης από πάνω της.

Στο 9ο λεπτό ο Άλβαρες είπε όχι σε κεφαλιά του Νεϊμάρ, ο οποίος στο 11' είχε δοκάρι. Στο 17ο λεπτό, το σουτ του Νολίτο, έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 31' ο Μέσι είχε κι άλλο

δοκάρι.

Στο 48ο λεπτό η Μπαρτσελόνα είχε κι άλλο δοκάρι ξανά με τον Νεϊμάρ και απ' το πουθενά στο 55', η Θέλτα πήρε κεφάλι στο σκορ. ο Νολίτο πάτησε με υπέροχο τακουνάκι στον Λαριβέι που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 70ο λεπτό ο Άλβαρες σταμάτησε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Σουάρες, ενώ στο 72' ο Πέδρο αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Στο 77' ο Τσάρλες παραλίγο να κάνει το 2-0, ενώ στο 80' ο Μέσι έχασε ακόμη μια ευκαιρία και στο 82' ο Μπράβο σταμάτησε τον Τσάρλες.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Άλβες, Μασεράνο, Ματιέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπούσκετς (66' Πέδρο), Ραφίνια (66' Τσάβι), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Γκόμες, Καμπράλ, Μάγιο, Τζόνι, Ραντόχα, Κρον Ντέλι, Ερνάντες (69' Φερνάντες), Λαριβέι (75' Τσάρλες), Ορεγιάνα, Νολίτο (88' Μαντιντά).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.-ΚΟΡΔΟΒΑ: 4-2
Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν

Πλάκα έκανε κόντρα στην Κόρδοβα η Ατλέτικο, που κέρδισε με 4-2.

Στο 13ο λεπτό η Ατλέτικο άγγιξε το γκολ, καθώς είχε δοκάρι με τον Κόκε, ενώ στο 31' το σουτ του Γκιλάς πέρασε λίγο άουτ. Τελικά στο 43ο λεπτό ο Γκρισμάν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα της Κόρδοβα για το 1-0.

Η Κόρδοβα μπήκε καλά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό, ο Γκιλάς με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ. ωστόσο στο 58ο λεπτό ο Γκρισμάν με κεφαλιά έκανε το 2-1, ενώ στο 62' ο Γκρισμάν έκανε το 3-1. Το 4-1 διαμόρφωσε ο Ραούλ Γκαρθία στο 80ο λεπτό, ενώ στο 87΄ο Γκιλάς έκανε το 4-2.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Χουανφράν, Μιράνδα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμπι (66' Σαούλ), Σουάρεθ, Αρντά (61' Γκαρθία), Κόκε, Μάντζουκιτς, Γκρισμάν (77' Ροντρίγκες)

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Πάντιτς, Λόπεθ, Πινίγιος, Μπουθόν, Γκαράι (77' Αμπέλ), Λούσο, Φιδέλ, Φέδε (67' Φέδε), Σίσκο (63' Ρόσι), Γκιλάς.

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 0-4
Γήπεδο: Νουέβο Λος Κάρμενες

Ένας αφηνιασμένος Ρονάλντο, οδηγεί την αρμάδα της Ρεάλ από νίκη σε νίκη. Οι μερένχες κέρδισαν και τη Γρανάδα με 4-0 και ο Πορτογάλος έγραψε ιστορία.

Η Ρεάλ μπήκε φουριόζα από την αρχή και στα 99 δευτερόλεπατα ο Μπενζεμά έκλεψε στο κέντρο, έδωσε για τον Ρονάλντο που με σουτ άνοιξε το σκορ. Για πρώτη φορά στη καριέρα του ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός σκοράρει σε 12 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος και επιπλέον πέτυχε το τρίτο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος.Ο Ρονάλντο έφτασε τα 17 γκολ στις 10 πρώτες αγωνιστικές ξεπερνώντας την επίδοση του Ισίδρο Λάνγαρα που είχε πετύχει 16 γκολ τη σεζόν 1935-1936. Στο 7' και στο 17' οι Ίσκο και Χάμες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στο 23' ο Ρομπέρτο είπε όχι σε σουτ του Μπενζεμά. Τελικά στο 31ο λεπτό, ο Χάμες με ένα απίστευτο βολέ από τη γωνία της περιοχής, έκανε το 2-0 για τη «βασίλισσα».

Στο 50ο λεπτό, ο Ρομπέρτο είπε όχι σε σουτ του Κριστιάνο και στο 54' ο Πορτογάλος έβγαλε όμορφα με τακουνάκι για τον Μπενζεμά κι εκείνος από κοντά έκανε το 3-0. Στο 56' ο Μαρσέλο είχε δοκάρι, ενώ στο 67' η Γρανάδα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Ροσίνια και στο 76' ο Μπενζεμά αστόχησε εξ επαφής. Στο 84' ο Κασίγιας είπε όχι σε σουτ του Μάρκεθ και στο 86' ο Χάμες από κοντά έκανε το 4-0.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρομπέρτο, Νιόμ, Μπαμπίν, Μουρίγιο, Κάρλος, Ιτούρα, Έντι (46' Μάρκεθ), Φολκιέ, Σισοκό, Σασές (50' Ελ Αράμπι), Κόρδοβα (65' Ροσίνια)

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ (38' Αρμπελόα), Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Μόντριτς (76' Κεντίρα), Κρόος, Ροντρίγκες, Ίσκο, Ρονάλντο, Μπενζεμά