18:54 2/5/2015 - Πηγή: AEK365

LA LIGA-35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 2-3
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να οργιάζει, η Ρεάλ πέρασε με 3-2 από τη δύσκολη έδρα της Σεβίλλης και ελπίζει ακόμη στον τίτλο.

Στο 3ο μόλις λεπτό το σουτ του Κριστιάνο έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 10' ο Ρίκο σταμάτησε τα νέο σουτ του Πορτογάλου. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να πιέζουν και στ 36ο λεπτό ο Ίσκο έβγαλε τη σέντρα και ο Ρονάλντο με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το

σκορ. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Σεβίλλη, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Χάμες έβγαλε τη σέντρα ο Τσιτσαρίτο έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρονάλντο από κοντά έκανε το 2-0. Η Σεβίλλη ανέβηκα και στις καθυστερήσεις ο Μπάκα με πέναλτι μείωσε σε 2-1.

Στο 49' και στο 50' οι προσπάθειες των Μπιά και Κρόος έφυγαν λίγο άουτ, ενώ και στο 66' ο Κρόος αστόχησε από ιδανικό σημείο. Και στο 69ο λεπτό ο Μπέιλ έβγαλε τη σέντρα και ο Κρστιάνο με νέα κεφαλιά έγραψε το 3-1. Η Σεβίλλη μείωσε με τον Ιμπόρα στο 79ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσε από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να απειλήσει.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Φιγέιρας (70' Ντένις Σουάρεθ), Καρίθο, Κολόντσιεστσακ, Τρεμουλινάς, Κριτσόβιακ (78' Ιμπόρα), Μπιά, Βιδάλ, Μπανέγα, Ρέγιες, Μπάκα (78' Γκαμεϊρό).

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Μαρσέλο (88' Αρμπελόα), Βαράν, Πέπε, Καρβαχάλ, Κρόος, Ράμος, Ίσκο (84' Ιγιαραμένδι), Ροντρίγκες, Τσιτσαρίτο (67' Μπέιλ), Ρονάλντο,

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 0-0
Γήπεδο: Βιθέντε Καλντερόν

Στο 0-0 κόλλησε η Ατλέτικο με την Μπιλμπάο, αλλά δεν κινδυνεύει να χάσει την 3η θέση.

Στο 19ο λεπτό το σουτ του Γκαρθία, πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 39' και στο 41' ο Ερερίν σταμάτησε τα σουτ των Γκαρθία και Τόρες.

Στο 50 ο Γκαρθία αστόχησε από ιδανικό σημείο, όπως και ο Σόλα στο 55', ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός δεν ήταν καλός με αποτέλεσμα να μείνει τα 0-0. Στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπουστίνθα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Ομπλάκ, Χουανφράν, Μιράνδα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκαρθία (56' Μάντζουκιτς), Γκάμπι, Τιάγκο (87' Σαούλ), Κόκε, Τόρες (56' Αρντά), Γκρισμάν

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Μάρκος, Λαπόρτ, Ετσείτα, Μπουστίνθα, Ιτουράσπε (84' Γουρπέγι), Σαν Χοσέ, Ρίκο, Ουίλιαμς, Ιραόλα (57' Ουνάι Λόπεθ), Σόλα (67' Γκιγιέρμο).

KOΡΔΟΒΑ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-8
Γήπεδο: Νουέβο Αρχανγκέλ

Σαρωτική η Μπαρτσελόνα, διέσυρε με 8-0 την Κόρδοβα και συνεχίζει προς τον τίτλο.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Νεϊμάρ αστόχησε σχεδόν εξ επαφής, ενώ στο 6' η κεφαλιά του Αντόνε πέρασε μόλις άουτ. Στο 12ο λεπτό ο Ντέιβιντ πρόλαβε κι έκοψε προ του Μέσι, ενώ στ 27' και στο 31' ο Αργεντινός έχασε ακόμη δύο καλές ευκαιρίες. Και τελικά στο 44ο λεπτό, ο Σουάρες έβγαλε όμορφα για τον Ράκιτιτς που με σουτ από αριστερά έκανε το 1-0 για τους Καταλανούς. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σουάρες με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό ο Μέσι έκανε το 3-0, ενώ στο 53' ο Σουάρες με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 4-0. Τη σκυτάλη πήρε ο Πικέ, κάνοντας το 5-0 στο 65ο λεπτό, ενώ στο 80' ο Μέσι διαμόρφωσε το 6-0. Το 7-0 έκανε στο 85ο λεπτό ο Νεϊμάρ με πέναλτι και στο 88' ο Σουάρες διαμόρφωσε το 8-0.

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Λόπεθ, Ντειβιντ, Πάντιτς, Κρέσπο (46' Ζουνίνο), Εντιμάρ, Μπεμπέ (62 Βίκο), Κρν, Λούσο (57' Εκένγκ), Φιδέλ, Αντονέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Άλβες, Άλμπα, Μασεράνο (61' Ματιέ), Πικέ, Μπούσκετς, Ινιέστα (61' Τσάβι), Ράκιτιτς (69' Πέδρο), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ.