Εκτός στα πέναλτι Λιόν και Μπορντό

23:54 17/12/2014 - Πηγή: AEK365

ΓΑΛΛΙΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"

ΛΙΛ-ΜΠΟΡΝΤΟ: 1-1 (6-5 πεν.)

Στα πέναλτι κρίθηκε και το ματς της Λιλ με την Μπορντό όπου οι γηπεδούχοι πήρε την πρόκριση με 6-5. Η κανονική διάρκεια τελείωσε ισόπαλη 1-1 με τον Μαριανό να ανοίγει το σκορ για την Μπορντό στο 16' και τον Φρέι να ισοφαρίζει στο 30'. Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε.

ΛΙΟΝ-ΜΟΝΑΚΟ: 0-0 (1-1 παρ., 4-5 πέναλτι)

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Μονακό που αποδείχθηκε πιο εύστοχη και επικράτησε

με 5-4. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στην κανονική διάρκεια όμως στο 97' της παράτασης η Μονακό έκανε το 0-1 με τον Γιανίκ. Η Λιόν απάντησε στο 106' με τον Λακαζέτ και το ματς πήγε στα πέναλτι.

ΛΟΡΙΑΝ-ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: 0-1

Με ένα γκολ του Ρομέν Χανουμά στο 48ο λεπτό η Σεντ Ετιέν πήρε τη νίκη και την πρόκριση μέσα στην έδρα της Λοριάν

ΑΖΑΞΙΟ-ΠΑΡΙ ΣΕΝΤ ΖΕΡΜΕΝ: 1-3

Η Παρί βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Αζαξιό αλλά τελικά επικράτησε με 3-1 και προκρίθηκε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καβάλι. Η Παρί απάντησε στο 55' με τον Καβάνι και γύρισε το ματς στο 80' με τον Οριέ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84' ο Λούκας Μόουρα.

ΑΡΛ ΑΒΙΝΙΟΝ-ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: 0-2

Στην επόμενη φάση πέρασε η Γκινγκάμπ που επικράτησε 2-0 της Αρλ. Ο Μαντάν άνοιξε στο 13' το σκορ και ο Μποβέ στο 68' σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του.

ΡΕΝ-ΚΡΕΤΕΪΓ: 1-0

Με ένα γκολ του Σιλβέν Αρμάντ στο 69ο λεπτό η Ρεν νίκησε την Κρετέιγ και πήρε την πρόκριση.