Ανατροπή για Ολυμπιακό

22:30 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ: 2-1 ΓΗΠΕΔΟ: «Καραϊσκάκη» ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου) ΒΟΗΘΟΙ: Γκάγκας (Λάρισας), Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας) ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Γιάχος (Χίου) Παιχνίδι με δύο πρόσωπα έγινε στο Φάληρο όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ. Καλό το πρώτο μέρος με την ομάδα της Θεσσαλονίκης
να προηγείται αλλά να δέχεται γρήγορα δύο γκολ. Κακή η επανάληψη με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν πιο συντηρητικά και τον ΠΑΟΚ να θέλει αλλά να μην μπορεί. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά με την ομάδα του Μπόλονι να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να δέχεται πίεση. Ο Ολυμπιακός όμως δεν κατάφερνε να δημιουργήσει φάσεις και στο 25' ο ΠΑΟΚ πάγωσε το «Καραϊσκάκη». Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κοστάνσο έδιωξε με γροθιές πάνω στον Μπαλάφα που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Το γκολ όμως δεν άλλαξε την εικόνα του ματς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή και ο ΠΑΟΚ να αμύνεται. Έτσι στο 35' ο Μέλμπεργκ κατέβηκε αρκετά μέτρα με την μπάλα και έκοψε για τον Τοροσίδη. Αυτός ελευθερώθηκε με πολύ ωραία ντρίπλα και σέντραρε για τον Φουστέρ που με κεφαλιά ισοφάρισε. Δύο λεπτά μετά το γκολ η ομάδα του Βαλβέρδε λίγο έλειψε να ολοκληρώσει την ανατροπή της αλλά ο Κρέσιτς έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Φέισα. Η πίεση συνεχίστηκε και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να παγώσει τον ρυθμό και στο 42' ήρθε το δεύτερο γκολ όταν ο Μιραλάς σέντραρε από αριστερά και ο Τζιμπούρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν έτσι την κακή λειτουργία στο κέντρο της άμυνας όπου η απουσία του Κοντρέρας ήταν κάτι παραπάνω από φανερή. Πεσμένος ο ρυθμός στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να απειλεί στο 53' όταν ο Σαλπιγγίδης σέντρα από δεξιά και ο Μέλμπεργκ έκοψε σωτήρια προ του Αθανασιάδη. Επτά λεπτά μετά ο Τσιρίλο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σουτ του Τζιμπούρ στο 64' που επίσης δεν βρήκε στόχο. Μετά το 65' ο ρυθμός έπεσε με τον Ολυμπιακό να είναι πιο προσεκτικός. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά στο 81' λίγο έλλειψε να δεχθεί γκολ από έναν δικό του παίκτη. Ο Μοδέστο σέντραρε και ο Ετό στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να σκοράρει κατά της ομάδας του. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μπόλονι έκανε την απέλπιδα προσπάθεια της και τελικά κατάφερε να απειλήσει στο 95' όταν ο Γεωργιάδης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του δεν προβλημάτισε τον Κοστάνσο που μπλόκαρε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάντσο, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Φέισα (70'Μοδέστο), Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα (67'Μακούν), Φουστέρ, Μιραλάς (92'Αμπντούν), Τζεμπούρ. ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Λίνο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Έτο (87'Σπαντάτσιο), Μπαλάφας, Γκαρσία, Φωτάκης (74'Ίβιτς), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (79'Γεωργιάδης), Αθανασιάδης.