Άμυνα βγαλμένη από... Ευρώπη (VIDEO)

10:14 17/1/2014 - Πηγή: AEK365

Χιούστον Ρόκετς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 92-104

Στο "Toyota Center", η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με άμυνα που θύμιζε... Ευρώπη κράτησε τους Χιούστον Ρόκετς στους 19 πόντους και τελικά πήρε την νίκη με 104-92. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 18/20 βολές και συνολικά 36 πόντους έχοντας πολύτιμη βοήθεια από Ρέτζι Τζάκσον (23π.), Σερζ Ιμπάκα (21π., 15ριμπ., 5 τάπες). Οι Ρόκετς πέτυχαν 73 πόντους στο πρώτο μέρος και 19 στο δεύτερο, η μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία του NBA,

με τον Τζέιμς Χάρντεν να βρίσκεται σε κακή βραδιά με 6/16 σουτ και 16 πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Ρόκετς: Τζόουνς 16 (13 ριμπ.), Χάρντεν 16, Μοτιεγιούνας 15, Πάρσονς 14, Χάουαρντ 11, Μπρουκς 11, Λιν 6
Θάντερ: Ντουράντ 36, Τζάκσον 23, Ιμπάκα 21 (15 ριμπ.), Σεφολόσα 5, Άνταμς 5, Λαμπ 5.

Ιντιάνα Πέισερς-Νιου Γιορκ Νικς 117-89

Η έδρα αποτελεί ένα από τα "όπλα" των Ιντιάνα Πέισερς την φετινή σεζόν καθώς τα ξημερώματα πέτυχαν την 20η νίκη σε 21 εντός έδρας παιχνίδια επικρατώντας των Νιου Γιορκ Νικς με 117-89. Ρεκόρ καριέρας για τον Λανς Στίβενσον που πέτυχε 28 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που παραμένουν οι κορυφαίοι της Ανατολής με ρεκόρ 31-7. Οι Νικς αντιστάθηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο με τον Καρμέλο Άντονι να σημειώνει μόλις 10 πόντους από την πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας συνολικά 28 πόντους.

Πέισερς: Στίβενσον 28, Τζορτζ 25, Γουέστ 12, Χίμπερτ 11, Γκρέιντζερ 11, Σκόλα 10
Νικς: Άντονι 28, Τσάντλερ 13, Φέλτον 12, Σμιθ 12, Στούντεμαϊρ 8.