Ακολουθεί την ΑΕΚ το Μοσχάτο

00:26 8/1/2012 - Πηγή: AEK365

Το Μοσχάτο συνέχισε την πορεία πρωταθλητισμού στον δεύτερο όμιλο του Πρωταθλήματος βόλεϊ της Β Εθνικής και επικράτησε με 3-1 σετ της ΦΕ στα Γιάννενα, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του λίμπερο των φιλοξενούμενων, Θέμη Κόντου.
Ο παίκτης του Μοσχάτου τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του 2ου σετ (σ.σ. οι εξετάσεις έδειξαν θλάση στον αυχένα) και δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από τον αθλητή της ΦΕΙ, Γιώργο Τζήμα, ο οποίος εργάζεται στο ΕΚΑΒ

Σπάρτης.

Ο σύλλογος του Μοσχάτου εξέδωσε ευχαριστήρια δήλωση: «Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον αθλητή της ΦΕ Ιωαννίνων Γιώργο Τζήμα για τις πρώτες βοήθειες που προσέφερε στον αθλητή μας Θέμη Κόντο. Ο άτυχος παίκτης μας πήγε στο νοσοκομείο και έβγαλε ακτινογραφία που έδειξε μια θλάση στον αυχένα. Τέτοιες ενέργειες, όπως αυτή του αντίπαλου αθλητή, τιμούν το ελληνικό βόλεϊ και τον αθλητισμό γενικότερα».

Μεγάλη νίκη και για τον Ιωνικό Ν.Φ. που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο Ηράκλειο, όπου το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο, οι φίλαθλοι είδαν ένα «γεμάτο» ντέρμπι με την ΓΕΗ να επικρατεί της Λέσβου στο τάι μπρέικ.

Δύο ώρες και διήρκησε ο αγώνας στην Αργυρούπολη με την τοπική ομάδα να επικρατεί του Εθνικού με 3-2 σετ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση γιατί στην προθέρμανση έσπασε το φιλέ!

Για τον 3ο όμιλο, από τους γηπεδούχους μόνο ο Μέγας Αλέξανδρος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του κερδίζοντας 3-0 τον Αρίωνα. Αντίθετα, Αριστοτέλης, Σέρρες και Γαλαξίας έχασαν στα «σπίτια» τους από ΜΕΝΤ, ΧΑΝΘ και Ελπίδα αντίστοιχα.