Άγρια «λιοντάρια»

08:26 13/3/2012 - Πηγή: AEK365

LIGA SAGRES 22η αγωνιστική

Στο "Ζοσέ Αλβαλάδε" η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε με 5-0 της Γκιμαράες στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.
Ο Φαν Φολσβίνκελ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 21ο λεπτό με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας όσες ευκαιρίες έχασε στο πρώτο μέρος να τις μετατρέπει σε γκολ στην επανάληψη. Έτσι λοιπόν, ο Φερνάντεζ στο 50ο λεπτό έκανε το 2-0, ο Ιζμαΐλοφ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό έκανε το 3-0 ενώ

ο Γέφρεν σημείωσε τα άλλα δυο γκολ για την Σπόρτινγκ στο 81ο λεπτό και στις καθυστερήσεις.
Με την νίκη της αυτή, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας βρέθηκε στην Πέμπτη θέση ισόβαθμη με την Μαρίτιμο και διατηρεί τις ελπίδες της για έξοδο στο επόμενο Europa League. Αντίθετα, η Γκιμαράες απέχει πλέον 9 βαθμούς από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο και δύσκολα θα καταφέρει να εξασφαλίσει συμμετοχή στο Europa League.