Αυτοκτονική Αγγλία…

00:06 1/3/2012 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ: 2-3

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Την ήττα μέσα στο Γουέμπλει με 3-2 γνώρισε η Αγγλία από την Ολλανδία σε ένα φανταστικό ματς.

Η Αγγλία απείλησε στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Κέιχιλ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 15ο λεπτό το σουτ του Ρόμπεν δεν ανησύχησε τον Χαρτ.

Στο 26ο λεπτό το σουτ του Τζόνσον κόπηκε από τον Ματάισεν, ενώ στο 48ο λεπτό ο Στεκέλενμπουργκ είπε όχι στον Στάριντζ.

Η Ολλανδία ανέβασε στροφές, έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Χούντελαρ στο 54' κι έφτασε στο

γκολ στο 57ο λεπτό με το φανταστικό σουτ του Ρόμπεν.

Ένα λεπτό αργότερα ο Χούντελαρ με κεφαλιά έκανε το 2-0 και όλα έδειχναν να τελειώνουν.

Η Αγγλία όμως μείωσε στο 85' με το κοντινό πλασέ του Κέιχιλ κι έφερε το ματ στα ίσια στο 90+1' με τον Άσλεϊ Γιανγκ.

Με τη σέντρα όμως, ο Εμάνουελσον έκανε τη σέντρα, ο Φαν Μπόμελ βρήκε τον Ρόμπεν ο οποίος από κοντά έδωσε τη νίκη με 3-2 στην Ολλανδία.

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Σμόλινγκ (64' Τζόουνς), Κέιχιλ, Μπέινς, Πάρκερ, Τζέραρντ (34' Στάριντζ, 8' Γουόλκοτ)), Μπάρι (46' Μίλνερ), Τζόνσον (61' Ντάουνινγκ), Γουέλμπεκ (80' Κάμπελ), Γιάνγκ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Μπουλαρούζ (82' Βλαάρ), Χέιτινχα, Ματάισεν, Πίτερς (46' Σχάαρς), Ρόμπεν, Σνάιντερ (76' Εμάνουελσον), Φαν Μπόμελ, ντε Γιονγκ, Κούιτ, Φαν Πέρσι (46' Χούντελαρ, 63' Λ.Ντε Γιονγκ).