Γέμισε γκολ το άδειο ΟΑΚΑ

13:56 1/2/2014 - Πηγή: AEK365

Πραγματικά κρίμα που αυτό το ματς έγινε χωρίς την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες... Η ΑΕΚ σε ένα μαγικό μεσημέρι για εκείνη κέρδισε με το επιβλητικό 8-0 τον Μανδραϊκό πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ως τώρα στο πρωτάθλημα. Το θετικό για την ΑΕΚ είναι πως η ομάδα έδειξε σοβαρότητα και επιθετικό πνεύμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως όσο τα γκολ έπεφταν βροχή. Οι 28 συνολικά τελικές για την

ΑΕΚ (οι 22 στο τέρμα) και το τελικό 8-0 τα λέει όλα...

Η ΑΕΚ συνέχισε σε παραγογικότητα από εκεί που είχε μείνει πριν μία εβδομάδα στη Νάξο. Τρία γκολ και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέτυχε για πρώτη φορά φέτος, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μπρέσεβιτς. Νέο χατ τρικ για τον Κροάτη, ο οποίος με τα τέρματά του έδωσε από το πρώτο 45λεπτο το δικαίωμα στην ΑΕΚ να βάλει από πολύ νωρίς τους τρεις πόντους στο σακούλι, καθαρίζοντας εύκολα την υπόθεση νίκη. Παρά τα τρία γκολ που σημείωσε, πάντως η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, η απόδοσή της είχε μεταπτώσεις. Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Τραϊνός Δέλλας έβγαλε όλο το ημίχρονο όρθιος μπροστά από τον πάγκο του να δίνει οδηγίες. Ο προπονητής είδε κακώς κείμενα, κυρίως στην τελική πάσα και την αμυντική τακτική. Ο Μανδραϊκός δεν κλείστηκε πίσω, προσπάθησε να βγει μπροστά, έφτασε σχετικά εύκολα αρκετές φορές μέχρι τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, ενώ είχε και τρεις τελικές, εκ των οποίων η μία πήγε προς την εστία του Καραγκιολίδη. Η ομάδα είχε περισσότερα προβλήματα από τη δεξιά πλευρά, εκεί που έκανε την επανεμφάνισή του στη βασική 11άδα ο Σωκράτης Τσουκαλάς. Γενικά η ομάδα είχε αλλαγές στη σύνθεσή της. Με διάταξη 4-1-4-1 ο Δέλλας τοποθέτησε στο κέντρο της άμυνας τον Ρόβα με τον Γεωργέα (εκτός αποστολής έμεινε ο Τσιρίλο) και αριστερά τον Πεταυράκη. Αμυντικό χαφ ήταν ο Κορδέρο, σε ελεύθερο ρόλο μπροστά του ο Ανάκογλου, πλάγια εξτρέμ ο Πόποβιτς (ξεκίνησε στα δεξιά και στο 30' μεταφέρθηκε αριστερά) με τον Πλατέλλα και μπροστά ο Μπρέσεβιτς, με τον Ντακόλ λίγο πιο πίσω του. Η ομάδα από το ξεκίνημα έχασε κλασικές ευκαιρίες να μπει μπροστά στο σκορ (συνολικά η Ένωση είχε 15 τελικές σε 45 λεπτά, εκ των οποίων οι 12 πήγαν στο τέρμα!). Τελικά το 1-0 ήρθε στο 15' με τον Κροάτη φορ να σκοράρει από κοντά, έπειτα από λάθος του Κουσούρη. Από εκεί και έπειτα και για ένα τέταρτο η ΑΕΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, τόσο δημιουργικά, όσο και αμυντικά. Υπήρχε μία πίεση προς τον αντίπαλο, όμως έγιναν κάποια αβίαστα λάθη που «σκότωναν» κάθε επιθετική σκέψη. Στο 29' η ΑΕΚ χτύπησε εξαιρετικά στην κόντρα με δύο μπαλιές: εκπληκτική κάθετη πάσα, κάτω από τη σέντρα, του Ανάκογλου στον Μπρέσεβιτς, με τον Κροάτη να βγαίνει στο χώρο και να εκτελεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το 2-0 και η ΑΕΚ «σφράγισε» τη νίκη της. Ακόμα και χωρίς τον Πλατέλλα ή τον Πόποβιτς να πιάνουν φουλ απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση έφτασε και στο 39' και σε τρίτο γκολ μετά από σέντρα του Τσουκαλά από τα δεξιά και εκτέλεση του Μπρέσεβιτς. Με τον Κροάτη λοιπόν, να «σκοτώνε» τα αντίπαλα δίχτυα, η ΑΕΚ, ακόμα και με αρκετούς παίκτες της σε μέτρια μέρα, αλλά και χωρίς τον κόσμο της στις εξέδρες είχε πετύχει το ζητούμενο (την κατάκτηση των τριών βαθμών) και βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο για... θέαμα.

Ασταμάτητη και στην επανάληψη...

Και όντως η ΑΕΚ βγήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια όρεξη για γκολ, που τελειώσε στο πρώτο. Πριν καν συμπληρωθεί το 46' ο Ανάκογλου με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-0 και από εκεί και πέρα το ερώτημα είναι που θα σταματούσε το κοντέρ... Η ΑΕΚ έδειχνε ασταμάτητη, ο Μανδραϊκός ανύμπορος να αντιδράσει και σχεδόν κάθε τρίλεπτο γινόταν και μία μεγάλη φάση στην εστία του Χρόνη. Το 5-0 έγινε στο 55' πάλι με τον Ανάκογλου, για να κάνει το 6-0 ο Πλατέλλας μετά από ασίστ του κορυφαίου Μπρέσεβιτς. Ο Δέλλας αφού το σκορ πήρε διαστάσεις έβγαλε τον Γεωργέα και τον Κορδέρο αρχικά, πέρασε στο ματς τους Τσούπρο και Κάτσικα, ενώ μετά το 7-0 που έκανε ο Πεταυράκης στο 70', έβγαλε από το ματς και τον Μπρέσεβιτς περνώντας στη θέση του τον Τσεβά.

Το θετικό για την ΑΕΚ είναι πως ακόμα και μετά το 7-0, οι παίκτες συνέχιζαν να προσπαθούν, να πιέζουν, να μαρκάρουν, να τρέχουν και να προσπαθούν να πετύχουν κι άλλα τέρματα... Πέρασε ένα διάστημα μέχρι να έρθει το 8-0, αν και χάθηκαν ευκαιρίες. Τελικά στο 89' μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο αμυντικός του Μανδραϊκού Χουστουλάκης έστειλε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το τελικό 8-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Ρόβας, Γεωργέας (65' Τσούπρος), Κορδέρο (65' Κάτσικας), Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (73' Τσεβάς), Ανάκογλου, Πλατέλλας

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ: Χρόνης, Χουστουλάκης, Κουσούρης (60' Λελούδας), Μεσσήνη, Κολτσίδας, Αγκόλι, Μπιλίτσης (76' Χιώτογλου), Μπούγιας, Καϊμακαμούδης, Ζαχαράτος (86' Κανάκης), Σερέπας

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

15.59 Τα 15 γκολ έφτασε ως τώρα ο Ιβάν Μπρέσεβιτς, μετά και το δεύτερο σερί χατ τρικ που πέτυχε. Έχουμε ακόμα ένα ημίχρονο για να αυξήσει τις επιδόσης του.

15.22 Συνεχώς όρθιος ο Δέλλας μπροστά από τον πάγκο του, δίνει εντολές στους παίκτες του, ειδικά για την αμυντική τακτική της ομάδας

14.58 Στα επίσημα είναι και οι Παυλής, Καλογερής, Τσιρίλο, Θαναηλάκης

14.55 Στο γήπεδο βρίσκονται οι Θωμάς Μαύρος και Κώστας Νεστορίδης

14.44 Oλοκληρώθηκε η προθέρμανση των δύο ομάδων. Οι παίκτες πηγαίνουν στα αποδυτήρια και θα ετοιμαστούν για την επίσημη είσοδός τους στο γήπεδο

14.37 Αφού τελείωσε το τρέξιμο και τα σπριντάκια, η προθέρμανση της ΑΕΚ στηρίζεται αυτή τη στιγμή σε σέντρες από τα πλάγια και τελειώματα φάσεων.

14.19 Και η ΑΕΚ βγαίνει στο γήπεδο για ζέσταμα

14.12 Η ομάδα του Μανδραϊκού κάνει την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση

14.11 Ο Καραγκιολίδης βγαίνει τώρα για ζέσταμα

14.09 Toυς Τσιρίλο και Τζανετόπουλο άφησε εκτός αποστολής ο Τραϊανός Δέλλας την τελευταία στιγμή

13.54 Τσουχτερό το κρύο στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τις άδειες, λόγω τιμωρίας, εξέδρες, η εικόνα στο Στάδιο είναι... αποκρουστική

13.50 Μπορεί να θέλουμε πάνω από μία ώρα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, ωστόσο ήδη είναι στο γήπεδο και κάνει προθέρμανση ο τερματοφύλακας του Μανδραϊκού