EURO 2012- 1η Αγωνιστική, Γ' Όμιλος

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 1-1
ΓΗΠΕΔΟ: Αρένα του Γκντανσκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βίκτορ Κασάι

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ισπανία και Ιταλία στο πρώτο παιχνίδι του Γ' ομίλου και πήραν απο έναν βαθμό. Οι «Ατζούρι» έκαναν την δουλειά τους με την καλή αμυντική λειτουργία τους και μπόρεσαν να περιορίσουν τους «Φούριας Ρόχας» οι οποίοι ουσιαστικά μπήκαν στο ματς μετά το 61' και το γκολ

που δέχτηκαν απο τον Αντόνιο Ντι Νατάλε.

Το πρώτο μέρος ήταν η απόλυτη δικαίωση του Τσέζαρε Πραντέλι. Ο τεχνικός των «Ατζούρι» παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 5-3-2 και τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι σε ρόλο «κλειδί», με τον μέσο της Ρόμα να παίζει λίμπερο τόσο σε άμυνα όσο και σε μεσαία γραμμή. Οι Ιταλοί λοιπόν με την εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους κατάφεραν να μπλοκάρουν σε έναν βαθμό το «τίκι τάκα» των Ισπανών, οι οποίοι ναι μεν είχαν την κατοχή, άλλαζαν την μπάλα με το γνωστό passing game τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να περάσουν την τελική πάσα και να απειλήσου με ευκολία.

Στο 11' είχαμε την πρώτη αξιόλογη φάση πάντως για τους «Φούριας Ρόχας» με ένα πλασέ του Σίλβα, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ιταλία απείλησε με στημένη φάση και συγκεκριμένα ένα φάουλ του Πίρλο. Στο 23' ο Κασάνο λίγο έλειψε να νικήσει τον Κασίγια με διαγώνιο σουτ. Μετά το πρώτο 25λεπτο η ομάδα του Ντελ Μπόσκε που έπαιζε ουσιαστικά χωρίς επιθετικό με σύστημα... 4-6-0 ανέβασε την απόδοση της και πίεσε ακόμα περισσότερο. Στο 34' ο Αντόνιο Κασάνο επιχείρησε να νικήσει τον Κασίγιας χωρίς αποτέλεσμα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Φάμπρεγκας βρέθηκε φάτσα με τον Μπουφόν ωστόσο ο Κιελίνι τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο καλές φάσεις, μια για κάθε ομάδα. Στο 44' ο Ινιέστα απο το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μότα με το κεφάλι δεν κατάφερε να σκοράρει. Ίδια εικόνα, πάνω κάτω, με αυτή που είχε το πρώτο μέρος και στην επανάληψη. Η Ισπανία μπήκε ελαφρώς πιο επιθετικά και στο 50' απείλησε με σουτ του Φάμπρεγκας. Ένα λεπτό αργότερα ο Ινιέστα έχασε κλασική ευκαιρία να σκοράρει, ενώ η απάντηση των Ιταλών ήρθε στο 53' όταν ο Μάριο Μπαλοτέλι μπήκε απο τα δεξιά ωστόσο καθυστέρησε χαρακτηριστικά να σουτάρει και ενώ ήταν φάτσα με τον Κασίγιας και ο Ράμος του πήρε την μπάλα. Το ματς πάντως... άναψε μετά το 60! Συγκεκριμένα στο 61' οι «Ατζούρι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Πίρλο βρήκε τον Ντι Νατάλε και ο φορ της Ουντινέζε με έξοχο πλασέ νίκησε τον Κασίγιας για το 1-0. Οι Ισπανοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν σχεδόν αμέσως. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Σεσκ Φάμπρεγκας και αυτός με πλασέ απο κοντά έκανε το 1-1. Οι «Φούριας Ρόχας» μετά το γκολ της ισοφάρισης ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και πίεσαν ασφυκτικά. Στο 70' ο Μπουφόν έδιωξε σε κόρνερ μια επικίνδυνη σέντρα του Νάβας, ενώ ο Ιταλός τερματοφύλακας έδειξε την τεράστια κλάση του και στο 75'. Συγκεκριμένα ο Τόρες βρέθηκε απέναντι απο τον «Τζίτζι», ωστόσο ο έμπειρος γκολκίπερ μπήκε μπροστά του και του πήρε την μπάλα