«Ξεφουσκώνει» η Βέρντερ

Τρεις διαδοχικούς αγώνες χωρίς νίκη, συμπλήρωσε η Βέρντερ Βρέμης η οποία αφήνοντας πίσω το… καλό της ξεκίνημα στη Bundesliga, υποχρεώθηκε σε νέο στραβοπάτημα, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τη νεοφώτιστη Άουγκσμπουργκ (1-1), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο στο οποίο η υπεροχή των φιλοξενούμενων δεν απέδωσε καρπούς, η Άουγκσμπουργκ ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Μπέλινγκχαουζεν τέσσερα μόλις

λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης.

Τί και αν ωστόσο η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 63΄ σε μια προσπάθεια του Τόμας Σάαφ να παίξει πιο επιθετικά κυνηγώντας το σκορ) είχε μπροστά της περίπου 25 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις προκειμένου να αποδράσει με το τρίποντο από το «SGL Arena» αφού ο Πιζάρο ισοφάρισε με κεφαλιά στο 68΄, δεν εξαργύρωσε την πίεση της, περιοριζόμενη έτσι στην ισοπαλία.

Με τον βαθμό αυτό, η Βέρντερ Βρέμης μοιράζεται πλέον τη δεύτερη θέση με τη Γκλάντμπαχ, έχοντας 17 βαθμούς και έναν αγώνα περισσότερο, ενώ η Άουγκσμπουργκ παρέμεινε στις θέσεις του υποβιβασμού (16η) με 8.