Τρίτη η Γερμανία

Η εθνική παίδων της Γερμανίας κατέκτησε την τρίτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο κάτω των 17 κερδίζοντας την Βραζιλία με 4-3.Ο μικρός τελικός είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς οι ανήλικοι παίκτες παρουσιάστηκαν απελευθερωμένοι από το άγχος στον αγωνιστικό χώρο. Ο ελληνικής καταγωγής τερματοφύλακας της Γερμανίας, Οδυσσέας Βλαχοδήμος, δέχθηκε τρία γκολ, αλλά τελικά έφυγε νικητής από το γήπεδο. Αυτό το οφείλει κυρίως στον Οκάν Αϊντίν, ο οποίος άνοιξε και… έκλεισε το σκορ.Ο 17χρονος της Λεβερκούζεν είχε λοιπόν την μεγαλύτερη
προσφορά στην νίκη των «πάντσερ». Αρχικά στο εικοστό λεπτό διαμόρφωσε το 1-0, αλλά σε διάστημα εννέα λεπτών, οι Βραζιλιάνοι είχαν προηγηθεί με 2-1. Συγκεκριμένα, ο Ουέλιγκτον ισοφάρισε στο 22’ και ο Αντρίαν Ολιβέιρα Ταβάρες έδωσε το προβάδισμα στην εθνική του με πέναλτι στο 29’.Μάλιστα, οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν με 3-1 με τον παραπάνω επιθετικό να σκοράρει εκ νέου στο 32’. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Κοράι Γκουέντερ μείωσε σε 3-2 με δυνατή κεφαλιά και ξεκίνησε την αντεπίθεση των Γερμανών.Άλλωστε, η χώρα της κεντρικής Ευρώπης έχει παράδοση στις ανατροπές και φαίνεται πως η σχετική διδασκαλία αρχίζει από… μικρή ηλικία. Ο Λέβεντ Αούσιτσεκ ισοφάρισε στο 55ο λεπτό και ο Αουντίν έδωσε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 64’.Στο τελευταίο μισάωρο, οι Βραζιλιάνοι πίεσαν με σκοπό την ισοφάριση, αλλά προσέκρουσαν στο εμπόδιο του Βλαχοδήμου. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο αδερφός του αποκτήθηκε φέτος από την Ξάνθη.Βραζιλία: Τσαρλς, Μαρκίνιος, Ματέους Μπαρμπόσα, Ουάλας, Έμερσον, Μάρλον Μπίκα, Μίσαελ Μπουένο (56’ Χερνάνι Αζεβέντο Τζούνιορ), Αντεμίλσον (71’ Γκουιλέρμε Κόστα Μασάδο Σιλβέιρα) , Ουέλιγκτον (56’ Νάθαν Αθαΐντες Κάμπος Φερέιρα), Λούκας Ντομίνγκες Πιάζον, Αντριάν Ολιβέιρα Ταβάρες.Γερμανία: Βλαχοδήμος, Πέρεϊ, Ρόεκερ, Βέιζερ (82’ Σένχλαρντ), Αϊχάν (36’ Γκούεντερ), Κορζόβσκι, Γιαλσίν, Κενρίτα, Αούσιτσεκ (91’ Καν), Αουντίν, Γέσιλ.