Θύμα έκπληξης η Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ αποκλείστηκε από την… Λέιπζιγκ, αφού ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας στο πρώτο γύρο του κυπέλλου Γερμανίας.Πρόκειται για την πρώτη σημαντική έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, αφού δύο κατηγορίες χωρίζουν τους συλλόγους! «Δολοφόνος» των «λύκων» αποδείχθηκε ο Φραν, ο οποίος πέτυχε τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά απαιτήθηκε τρίτο τους γκολ στο 45ο λεπτό, για να «απαντήσουν» στην ισοφάριση της Βόλφσμπουργκ.Σε αντίθεση με την παραπάνω ομάδα της Μπουντεσλίγκα, η Στουτγκάρδη και η Γκλάντμπαχ προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του κυπέλλου αποκλείοντας Βέχεν και Ρεγκένσμπουργκ, αντίστοιχα. Μέχρι την 1η Αυγούστου θα ολοκληρωθεί το πρόγραμμα του πρώτου γύρου, μέσα από τον οποίο θα ξεχωρίσουν οι 32 σύλλογοι, που θα συμμετάσχουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο δεύτερος γύρος θα γίνει 25 και 26 Οκτωβρίου.