Θρίαμβος για τα παιδιά του Καμπάνια

Η Ιταλία επικράτησε της Σερβίας με 8-7 στην παράταση, μετά από έναν τελικό θρίλερ και κατέκτησε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα.Ο πρώην δικός μας, Σάντρο Καμπάνια, πανηγύρισε με τα… παιδιά του, το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη. Η Ιταλία μετά από ένα ματς, ακατάλληλο για καρδιακούς, επικράτησε με 8-7 των «πλάβι» στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 6-6 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το χάλκινο κατέκτησε η Κροατία μετά τη νίκη με 12-11 επί της Ουγγαρίας.MVP
του αγώνα ήταν ο πορτιέρο της ιταλικής ομάδας, Στέφανο Τεμπέστι, που απέκρουσε δύο πένταλτι, ένα από αυτά στην παράταση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο τρίλεπτο της παράτασης, με τον Φελούγκο να πετυχαίνει το γκολ που έμελλε να είναι το νικητήριο για την Ιταλία. Τα 8λεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Σερβία): 0-1, 2-0, 1-4, 3-1.Τα 3λεπτα της παράτασης: 1-2, 0-0.ΣΕΡΒΙΑ: Φιλίποβιτς 3, Ουντόβισιτς, Τσουκ, Πιγιέτλοβιτς, Πρλαϊνοβιτς.ΙΤΑΛΙΑ: Αϊκάρντι 3, Πρεσιούτι 2, Φιλιόλι, Φελούγκο, Γκάλο.