Τα… ωραία της Premier League (videos)

Με αφορμή τη νίκη της Άρσεναλ με 5-3 στο «Στάνφορντ Μπριτζ» το Onsports σας παρουσιάζει τα 20 πιο θεαματικά παιχνίδια της πρωταθλήματος Αγγλίας.

20. Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6-3 (26-10-1996)

Το συγκεκριμένο παιχνίδι για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε μία εβδομάδα μετά την ντροπιαστική ήττα με 5-0 από την Νιούκαστλ. Ακόμα και έτσι κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει τον τίτλο με επτά βαθμούς διαφορά. Η ήττα της με

6-3 από την Σαουθάμπτον ήταν από τις πιο εντυπωσιακές.

{youtube}n6J-4RIRsms{/youtube}

19. Τότεναμ – Τσέλσι 4-4 (20-04-2008)

Μόλις 20 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης το σκορ ήταν ήδη 2-1 υπέρ της Τότεναμ. Πρόκειται για το πιο ανοιχτό ποδόσφαιρο που έπαιξαν οι δύο ομάδες τα τελευταία χρόνια.

Ο Τζο Κόουλ έκανε εκπληκτική εμφάνιση και θα μπορούσε να είχε πετύχει χατ-τρικ, αν το τέρμα του δεν είχε ακυρωθεί.

18. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα (05-03-2009)

Πρόκειται για την αναμέτρηση που έκανε Παγκοσμίως γνωστό τον Φεντερίκο Μακέντα. Το εκπληκτικό του τέρμα στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ωστόσο, η συνέχεια της καριέρας του δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή.

{youtube}zd4G6jst2i4{/youtube}

17. Μίντλσεσμπρο – Λίβερπουλ 3-3 (03-08-1996)

Ο Φαμπρίτσιο Ραβανέλι ήταν από τους κορυφαίους επιθετικούς της εποχής του. Στο ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ και την Μίντλεσμπρο πέτυχε χατ-τρικ στην αναμέτρηση με την Λίβερπουλ στο εντυπωσιακό 3-3.

{youtube}v40w_y-OOXQ{/youtube}

16. Λέστερ – Άρσεναλ 3-3 (27-08-1997)

Έξι λεπτά ήταν αρκετά για την Λέστερ να επιστρέψει από την κόλαση στον παράδεισο. Σ' αυτό το διάστημα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 και κατάφερε να το ανατρέψει. Ωστόσο, ένα εκπληκτικό χατ-τρικ από τον Ντένις Μπέργκαμπ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

{youtube}0EYuCw3nZDA{/youtube}

15. Λιντς – Λίβερπουλ 4-3 (04-11-2000)

Βλέποντας τα ονόματα που πήραν μέρος σε αυτή την επική αναμέτρηση μόνο ευχάριστες ποδοσφαιρικές μνήμες έρχονται στο μυαλό. Ο Κρίστιαν Ζίγκε έπαιζε για την Λιντς, ενώ ο Νικ Μπάρμπι για την Λίβερπουλ. Επίσης και ο Μαρκ Βίντουκα ήταν από τους πρωταγωνιστές εκείνων των χρόνων.

{youtube}MVgMu_2ajsc{/youtube}

14. Άρσεναλ – Τότεναμ 4-4 (29-10-2008)

Τα συναισθήματα που υπάρχουν από το fanzone της αναμέτρησης είναι απίστευτα. Μόνο από τις αντιδράσεις των οπαδών των δύο ομάδων βλέπει κάποιος πόσο εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι. Εντέλει η Τότεναμ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση για το εντυπωσιακό 4-4!

{youtube}R-Kph3zAiII{/youtube}

13. Νόριτς – Μίντλσεσμπρο 4-4 (22-01-2005)

Μία δεκαετία πριν από το συγκεκριμένο παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 3-3 για την τελευταία αγωνιστική της σεζόν. Δέκα χρόνια αργότερα, η κατάληξη ήταν η ίδια, αλλά το θέαμα περισσότερο με το τελικό 4-4.