Συνάντηση Μιτάκη-Μιχαλιάκου

«Για άλλη μια φορά ένα παιδί του Πειραιά, σήκωσε ψηλά τη γαλανόλευκη και πήρε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο» δήλωσε ο δήμαρχος Πειραιά Βασίλης Μιχαλιάκος, υποδεχόμενος στο δημαρχιακό μέγαρο τον ιστιοπλόο, πρωταθλητή Ευρώπης στην κατηγορία των FINN, Γιάννη Μιτάκη.

Ο πρόεδρος του Οργανισμού -Πολιτισμού -Αθλητισμού και Νεολαίας (ΟΠΑΝ) Γιώργος Σιγάλας πρότεινε στον Γιάννη Μιτάκη να γίνει λαμπαδηδρόμος του Πειραιά για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο, πρόταση την οποία ο πρωταθλητής Ευρώπης αποδέχθηκε.

Ο 23χρονος ιστιοπλόος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Finn στον κόλπο Φολονικα στο Σκαρλίνο της Ιταλίας. Ο Μιτάκης πήρε την πρώτη θέση με 32 βαθμους ποινής. Τερμάτισε πρώτος στο Medal Race (7η ιστιοδρομία).