Στην δεύτερη θέση πάλι οι Σάουντερς

Οι Σιάτλ Σάουντερς επικράτησαν των Βανκούβερ Ουάιτκαπς με 3-1 και επέστρεψαν στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας της MLS.Άλλωστε νωρίτερα διακόπηκε το νικηφόρο σερί της Ρέαλ Σολτ Λέικ, το οποίο επέτρεψε στους Σάουντερς να… στρογγυλοκαθίσουν στην δεύτερη θέση τέσσερις βαθμούς πίσω από τους Λος Άντζελες Γκάλαξι. Πάντως, οι γηπεδούχοι πήραν αρχικά το προβάδισμα στην αποψινή αναμέτρηση με γκολ του Καμίλο Σανβέζο στο 22ο λεπτό.Οι ισορροπίες της αναμέτρησης
ανατράπηκαν στο 33ο λεπτό, όταν ο Μπραντ Έβανς ισοφάρισε με πέναλτι. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Σιάτλ έδειξε ότι ήθελε περισσότερο την νίκη, αφού ο Λαμάρ Νιγκλ σημάδεψε το δοκάρι. Στο πεντάλεπτο 63-67, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν εν τέλει στο «τρίποντο» με δύο γκολ του Φρέντι Μοντέρο.Μάλιστα, οι Σάουντερς συνέχισαν την πίεση μέχρι το 90ό λεπτό, αφού μεταξύ άλλων ο Νιγκλ κατέγραψε το δεύτερο… δοκάρι του. Πάντως το σκορ δεν είχε μεγάλη σημασία, αφού οι 54 βαθμοί, στους οποίους προωθήθηκαν, είναι αρκετοί για τη στιγμή. Από την πλευρά τους, οι ουραγοί έμειναν στους 22 πόντους.Βανκούβερ Ουάιτκαπς: Κάνον, Ντεμέριτ, Λέδερς (46’ Μπρόβσκι), Μπόξαλ, Χάρβεϊ, Κόφι, Τσιουμιέντο, Βαγένας, Χασλί (81’ Ταν), Χαρχού (58’ Σαλίνας), Σανβέζο.Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Σκοτ, Γκονζάλεζ, Ουρτάδο, Παρκ, Φερνάντεζ (79’ Εστράδα), Αλόνσο, Νιγκλ, Έβανς, Γιάκα (66’ Οτσόα), Μοντέρο.