Σπουδαία... ανάσα για τους Φλέιμς με Backlund

Ο Mikael Backlund άνοιξε... λογαριασμό πετυχαίνοντας του 4-3 των Κάλγκαρι Φλέιμς επί των Έντμοντον Όιλερς.

Οι δύο καναδικές ομάδες της δυτικής περιφέρειας του NHL πρωταγωνίστησαν σε ένα ακόμα μεταξύ τους ντέρμπι. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, αλλά οι «φλόγες» αποδείχθηκαν αποφασισμένες να πάρουν τους δύο βαθμούς.

Άλλωστε, στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, ο Lennart Petrell και ο Sam Gagner σημείωσαν το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων Όιλερς, αλλά οι Φλέιμς ισοφάρισαν στα επόμενα

τρία με Olli Jokinen και Rene Bourque.

Πέρασαν 38 αγωνιστικά λεπτά, για να καταγραφεί άλλο γκολ και τότε ο φορμαρισμένος Ryan Nugent-Hopkins έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Έντμοντον. Ωστόσο, ο Derek Smith ισοφάρισε εντός λίγων δευτερολέπτων και ακολούθησε το νικητήριο γκολ του Σουηδού Backlund. O Olli Yokinen απλά διαμόρφωσε το τελικό 5-3 σε ανυπεράσπιστη εστία στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πλέον, η 13η ομάδα της Δύσης έφθασε στους 24 βαθμούς και πλησίασε την προνομιούχα ζώνη της περιφέρειας. Από την άλλη, οι Όιλερς έμειναν στους 29.