Πρώτη ήττα για τις Νεανίδες

Στοπ στο αήττητο σερί της Εθνικής Νεανίδων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) έβαλε το Ισραήλ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 58-57, αλλά παρόλα αυτά με νίκη επί της Φινλανδίας (10/8) έχει την δυνατότητα να καταλάβει τη πρώτη θέση στον όμιλο της.Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τάκη Μπακογεώργου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα (12-26 στο 12’) και πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με 24-36. Στην επανάληψη η μορφή του παιχνιδιού άλλαξε. Το Αντιπροσωπευτικό Συγκρότημα έχασε την αυτοσυγκέντρωση στην άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Ισραήλ και πέρασε για πρώτη
φορά μπροστά στο σκορ (44-43) στο 31’.30’’. Από’ κει και πέρα έγινε ένα συναρπαστικό ματς και παρά την υπερπροσπάθεια της Σπανού (24 πόντους και 16 ριμπάουντ ) η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων δεν κατάφερε να αποτρέψει τη πρώτη ήττα στο τουρνουά.Τα δεκάλεπτα: 12-22, 24-36, 39-43, 58-57.Ελλάδα: Καμπουράκη, Χριστακοπούλου 2, Φουράκη, Κανταρά 6(2), Καλαμπάκου, Σλούκα 11(3), Τάρλα 4, Χατζηγιακουμή 8(1), Πατεράκη 2, Σπανού 24.Στους άλλους αγώνες του ομίλου είχαμε: Φινλανδία-Λετονία 88-86 και Δανία-Νορβηγία.ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(Σε 4 αγώνες): 1)Φινλανδία 8β., 2)Ελλάδα 7β., 3)Λετονία 6β., 4)Ισραήλ 6β., 5)Δανία 5β., 6)Νορβηγία 4β.Αύριο (10/8) η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων αντιμετωπίζει τη Φινλανδία (17.00).