Πρόκριση για Ηλυσιακό!

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Ηλυσιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρεθύμνου με 78-76 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυνατά και με τον Γιώργο Γαλιώτο να κάνει ότι θέλει κάτω από τις δύο ρακέτες ξέφυγε 18-14 στο 5. Στο δεκάλεπτο οι Κρητικοί με αιχμή του δόρατος τον Μίτσελ μείωσαν σε 28-27. Στη δεύτερη περίοδο ο Κώστας Φλεβαράκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στη διάθεση του, ο Ηλυσιακός δεν έχασε το ρυθμό και στο 15’ προηγήθηκε με 39-33. Ο Μόρνινγκσταρ…
πήρε ωστόσο τη σκυτάλη από τον Μίτσελ και με προσωπικούς πόντους έφερε το ματς στα ίσια, με σκορ ημιχρόνου το 45-44.Στο δεύτερο μέρος το Ρέθυμνο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο στην άμυνα και στο 26’ πέρασε 50-52. Όμως με δύο απίστευτες εμπνεύσεις του Τόμπσον και αλλεπάλληλα καρφώματα του Χολ, ο Ηλυσιακός έγραψε το 56-52 στο 28’ και 60-55 στο 30’. Ο Χολ είχε πάρει για τα καλά μπροστά και κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια βοήθησε τον Ηλυσιακό να προηγηθεί 62-55 στο 31’. Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση στην άμυνα και οι Παπανικολάου-Μόρνινγσταρ με διαδοχικά καλάθια και σερί 11-0 γύρισαν το ματς (62-66), επτά λεπτά πριν το τέλος.Ο Νίκος Χατζής ανέλαβε δράση και με γκολ φάουλ έβγαλε εκτός ματς τον Πέτγουεϊ (5ο) και έγραψε το 68-66 με 4’.30’’ να απομένουν. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καλαματιανός κέρδισε αντιαθλητικό από τον Μόρνινγκσταρ και με 2/2 βολές έκανε το 70-66.Ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και με 5 σερί πόντους του Δορκοφίκη μείωσε σε 72-71 με τρία λεπτά για τη λήξη, ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Δέδα πέρασε 73-74 στο 38’. Με 1’.09’’ για το τέλος ο Χολ με 2/2 βολές ισοφάρισε 76-76, ο Μίτσελ έκανε έρμπολ και στον αντίποδα ο Τόμπσον αστόχησε όμως ο Κασελάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ από τον Καλλινικίδη. Ο Έλληνας φόργουορντ με 1/2 βολές έκανε το 77-76.Ο Λάτοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Χολ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Μίτσελ όμως με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στα 15’’. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Παπανικολάου αστόχησε σε λέι απ και ο Τόμπσον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-76.Τα δεκάλεπτα: 28-27, 45-44, 60-55, 78-76.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης):Τόμπσον 8 (1), Χατζής 16 (1), Κασελάκης 1, Νάνα 11, Γαλιώτος 16, Τόντιτς 6, Αποστολίδης 5, Χολ 15, Ματαλόν, Σπανός.ΑΓΟΡ (Κουφός): Τσόκλας 5 (1), Μίτσελ 13 (1), Πέτγουεϊ 8, Καλλινικίδης 5 (1), Λάτοβιτς , Δορκοφίκης 13 (1), Μόρνινγκσταρ 16 (2), Δέδας 6 (2) ,Παπανικολάου 10.