Πήραν το ντέρμπι οι Λάιτνινγκ

Τα ντέρμπι χόκεϊ επί πάγου στην Φλόριντα είναι πάντα εντυπωσιακά στο... άκουσμα, αλλά το τελευταίο ικανοποίησε περισσότερο τους τερματοφύλακες...

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις των Mathieu Garon για τους «κεραυνούς» και Jose Theodore για τους Πάνθερς κράτησαν το σκορ στο 1-1 για εξήντα λεπτά. Στην παράταση ο Steven Stamkos νίκησε τον δεύτερο γκολκίπερ και χάρισε τον επιπλέον βαθμό στους Λάιτνινγκ με σκορ 2-1.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Tomas Fleishmann είχε δώσει το προβάδισμα στους «πάνθηρες», ενώ στην τρίτη ο Vincent Lecavalier είχε ισοφαρίσει. Αμφότεροι συμπλήρωσε δέκα φετινά τέρματα, ενώ ο σκοπιανικής καταγωγής «χρυσός» σκόρερ έφθασε στα δώδεκα.

Έτσι, η ομάδα της Τάμπα ανέβηκε στους 22 βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι Πάνθερς έφθασαν στους 28.