Πεντάρα για Ρεν!

20:05 7/8/2011 - Πηγή: OnSports
Εντυπωσιακή ήταν στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος η Ρεν, η οποία διέλυσε με 5-1 την νεοφώτιστη Ντιζόν.Το άγχος είχε κυριεύσει τους παίκτες της Ντιζόν. Άλλωστε ήταν το πρώτο της παιχνίδι στην ιστορία της για την πρώτη κατηγορία της Γαλλίας. Σε αυτό εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών καθώς ηττήθηκε με 5-1 στο «Γκαστόν Ζεράρ» από την Ρεν.Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί και πήραν το προβάδισμα με τους Μοντάνιο (33’) και Φερέ (36’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Γιοβιάλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν… κέφια και σημείωσαν ακόμα τρία τέρματα. Αυτά ήρθαν με τους Μπουκαρί (49’), Μανιάν (75’) και Τετέι (84’), ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο.