Όνειρο ήτανε...

Εκτός ημιτελικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έμεινε η Εθνική Νέων της Ελλάδας, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την Τσεχία, μένοντας παράλληλα στην τρίτη μη προνομιούχο θέση του ομίλου πίσω από την Ιρλανδία.Έχοντας ως μοναδικό σκοπό τη νίκη ή τουλάχιστον την ισοπαλία σε περίπτωση που η Ρουμανία επικρατούσε την ίδια ώρα της Ιρλανδίας, οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας με το καλημέρα τα ηνία της αναμέτρησης.Οι
διεθνείς μας μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει και κεφάλι στο σκορ αν ο πορτιέρο των Τσέχων δεν έκανε επίδειξη αντανακλαστικών, εκτινασσόμενος στη δεξιά του γωνία στο σουτ του Φορτούνη με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου. Αυτή ωστόσο δεν ήταν μόνο η πρώτη, αλλά δυστυχώς και η μοναδική φάση του «γαλανόλευκου» συγκροτήματος στο πρώτο ημίχρονο, αφού από εκείνο το σημείο και έπειτα κύριο μέλημα της Ελλάδας ήταν η διαφύλαξη των νώτων της.Από την πλευρά τους οι Τσέχοι, έχοντας στρογγυλοκαθίσει  στο μαξιλαράκι της ισοπαλίας, δεν είχαν κανένα λόγο να ρισκάρουν αφού ο ένας βαθμός ήταν αρκετός για να τους εξασφαλίσει την πρόκριση. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η μοναδική απειλή για τον Καπίνο ήταν ένα δυνατό σουτ του Λάτσα έξω από την περιοχή το οποίο ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού όντας σε ετοιμότητα έδιωξε με γροθιές.Με την πρόκριση να είναι ρευστή αφού η αναμέτρηση της Ρουμανίας με την Ιρλανδία ήταν επίσης στο 0-0, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, θυσιάζοντας το θέμα και συμβάλλοντας έτσι στο μέτριο ποιοτικά παιχνίδι μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.Όσοι πάντως πίστευαν πως η εικόνα της αναμέτρησης θα άλλαζε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας της επιτακτικής ανάγκης της Ελλάδας να σημειώσει το πολυπόθητο τέρμα της πρόκρισης, διαψεύστηκαν με τον πιο εμφατικό τρόπο αφού οι διεθνείς όχι μόνο δεν δημιούργησαν υποψία ευκαιρίας, αλλά περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.Αποτέλεσμα αυτού, ήταν η Ελλάδα να μείνει και πίσω στο σκορ όταν στο 70΄, μετά από υποδειγματικό «ένα-δύο» με τον Λάτσα, ο Πρίκριλ θα ξεπεράσει και το εμπόδιο του Καπίνου, ανοίγοντας το σκορ με πλασέ από πολύ πλάγια θέση.Για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου προσπάθησαν για την ανατροπή, ωστόσο ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές πως δεν μπορούσαν και χάρη στον εξαιρετικό για μία ακόμα φορά Καπίνο, το σκορ έμεινε στο 1-0.Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης λεπτό προς λεπτό{coveritlive}91aa781c24{/coveritlive}