Οι «μαυραετοί» για τα play off

Ο σύνδεσμος οργανωμένων οπαδών της Δόξας Δράμας τοποθετήθηκε για όσα έχουν γίνει στα μπαράζ ανόδου.Αναλυτικά η ανακοίνωση που εξέδωσαν:«Έπειτα από την πρώτη παράσταση του τσίρκου του Κομπότη και του Μαχλά (ή αλλιώς «Νύκταρη» κατά την εισαγγελέα Πόπη Παπανδρέου), είχαμε εχθές τη δεύτερη. Μιλάμε βέβαια για τους αγώνες διαβάθμισης της Φούτμπολ Λιγκ. Δεδομένου ότι οι παρωδίες έχουν σκοπό να βγάζουν γέλιο, η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για πολύ επιτυχημένο «σίριαλ».Για όσους έχασαν το πρώτο επεισόδιο, ακολουθεί περίληψη προηγουμένου. Στο πρώτο επεισόδιο (Διαγόρας Ρόδου – Δόξα 0-1) ο διαιτητής Λαμπρόπουλος
(συνδέσμου Ηλείας) δέχθηκε να πληρωθεί 30 λεπτά μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνος(?!?!?) Οι κακές γλώσσες λεν για πληρωμή εν μέρει με επιταγή. Στην τέχνη αναγνώστη μου επιτρέπονται όλα, μην περιορίζεις το μυαλό σου σε κανονισμούς. Αύριο-μεθαύριο μπορεί να πληρώνουν τους διαιτητές μέσω PayPal, Neteller, Moneybookers ή καρτών PaySafe. Άλλωστε αυτές είναι γνωστές μέθοδοι σε ανθρώπους που ασχολούνται με το παράνομο στοίχημα. Οποιαδήποτε ομοιότητα με άτομα που συμπεριλαμβάνονται στη δικογραφία για τα στοιχηματικά «στημένα» (Χρυσοχοΐδης που σχετίζεται με το Διαγόρα Ρόδου, Κομπότης που σχετίζεται με το Λεβαδειακό, Νύκταρης, που σχετίζεται με τον ΟΦΗ), είναι εντελώς συμπτωματική. Βέβαια, για κάποιον που παρακολουθεί αυτό το σκάνδαλο, ακούγεται περίεργο ότι ένας διαιτητής θα δεχόταν να πληρωθεί 30 λεπτά μετά την προγραμματισμένη έναρξη του ματς από το γηπεδούχο (αναφέρεται ρητά στις κασέτες πως αυτό δε μπορεί να γίνει ) και δε θα κατοχύρωνε τον αγώνα στο φιλοξενούμενο. Συμβαίνουν όμως και περίεργα, ακόμα και με διαιτητές «Σούπερ Λιγκ» (τρομάρα τους).Φευ, ο φιλοξενούμενος κέρδισε και πάλι, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του διαιτητή ο αγώνας να λήξει με ισοπαλία. Αλλά τουλάχιστον, μια ομάδα που κατέβηκε με 12 παίκτες λόγω παλινωδιών της ΕΠΟ και της Φούτμπολ Λιγκ, «τουλάχιστον» κουράστηκε και χρεώθηκε με κάρτες. Αυτό άλλωστε ήταν και το βασικό ζητούμενο.Το δεύτερο όμως επεισόδιο του «σίριαλ» δικαίωσε τις προσδοκίες του φιλοθεάμονος κοινού. Διαψεύστηκαν οι Κασσάνδρες που ήθελαν αυτά τα γελοία μπαράζ να μην προσφέρουν θέαμα και είδαμε επιτέλους το πρώτο χατ-τρικ. Ο διαιτητής Κωνσταντινέας (συνδέσμου Μεσσηνίας) σκόραρε 3 τέρματα για την ομάδα του ΟΦΗ. Το πρώτο αφήνοντας ένα οφσάιντ να εξελιχθεί σε γκολ, το δεύτερο εφευρίσκοντας ανύπαρκτο φάουλ στο τέλος των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (που ανεξήγητα ήταν 2 λεπτά) και το τρίτο κλείνοντας τα μάτια στη λαβή του τζουντόκα Καμπάνταη στον Πακάλτση που έβγαινε να κόψει τη μπάλα. Τόσο καλή λαβή ήταν κρίμα να επιβραβευθεί μόνο με το γκολ του επερχόμενου Ρούσεφ, στο τζούντο θα τελείωνε ο αγώνας με «ιπόν»! Μιας και τα μπέρδεψε όμως ο διαιτητής, τον άφησε να συνεχιστεί τον αγώνα και έτσι ο Μέγας Τσιμπλίδης ισοφάρισε σε 3-3. Τραγική ειρωνεία λέγεται αυτό στην τέχνη.Αντί για 3-0, 3-3 λοιπόν, αλλά η ομορφιά όλη είναι στις λεπτομέρειες. Και αν στις 3 κρίσιμες φάσεις ο Κωνσταντινέας σκόραρε 3 γκολ για τον ΟΦΗ, το αρι