Ο Θρύλος και ο θρήνος…

Ξέρω καλά ότι για αρκετές ημέρες θα ασχολούμαστε με τα… παρατράγουδα στο ΟΑΚΑ. Αναλύσεις επί αναλύσεων, κροκοδείλια δάκρυα, βαρύγδουπες δηλώσεις, νέες νομοθετικές ρυθμίσεις για την πάταξη της βίας και δεν συμμαζεύεται…

Εγώ νιώθω πως από τούτο εδώ το blog οφείλω να γράψω για το ποδόσφαιρο κι αυτό θα κάνω. Θα γράψω γι’ αυτό που είδα μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, αφού όλα όσα έγιναν εκτός, μου είναι

τόσο μακρινά και αποκρουστικά…

Πριν από δυο μέρες σημείωνα ότι και η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, καθώς η ομάδα έδωσε πριν από τρεις ημέρες ένα πολύ δύσκολο και κοπιαστικό παιχνίδι για πρόκριση στους «8» του Europa League, το οποίο, μάλιστα, είχε εφιαλτικό φινάλε, άρα ίσως υπήρχε έλλειμμα δυνάμεων και ψυχολογίας.

Περίμενα ένα καλά οργανωμένο και μυαλωμένο παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού, προκειμένου να ελέγξει τον ΠΑΟ, να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να εκμεταλλευθεί τις όποιες καλές του στιγμές στην επίθεση. Όπως είδαμε, ωστόσο, από το πρώτο λεπτό, αυτή η ομάδα δεν έχει ταβάνι…

Παρά την κούραση, παρά τις απουσίες, παρά το απίστευτο κλίμα τρομοκρατίας, ο Θρύλος ήταν εκεί, έπαιξε τη μπάλα του, επέβαλε το δικό του νόμο στο ΟΑΚΑ και σήκωσε περήφανα το 39ο πρωτάθλημα μέσα στο «σπίτι» του αντιπάλου του. Μπροστά σε 50.000 και πλέον αντίπαλους οπαδούς, κάποιοι από τους οποίους είχαν μετατρέψει το γήπεδο σε… κόλαση.

Λίγο έλειψε να έρθει το πρώτο γκολ μόλις στο 1ο λεπτό από την υπέροχη κούρσα του Μιραλάς και την κεφαλιά του Μακούν. Ακόμη και παρά την απώλεια αυτής της μεγάλης ευκαιρίας, η ομάδα του Βαλβέρδε, με πέντε νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της, είχε σωστό προσανατολισμό και δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να δημιουργήσουν ούτε μία σοβαρή ευκαιρία στα 82 περίπου λεπτά που παίχθηκε ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα!

Το ακόμη πιο εντυπωσιακό, όμως, για τους «ερυθρόλευκους» είναι ότι μπήκαν με τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κι αφού προηγήθηκε διακοπή μιας περίπου ώρας. Την ώρα που οι περισσότεροι περίμεναν ότι ο Ολυμπιακός θα επηρεαστεί από τα θλιβερά επεισόδια και υπό το φόβο μαζικής εισβολής στο τερέν, εκείνοι ήταν που –μετά τον όρκο στη σέντρα- βγήκαν ακόμη πιο επιθετικά και πέτυχαν ένα υπέροχο γκολ με την ατομική προσπάθεια του Αμπντούν!

Από το 50ο λεπτό που έγινε το 0-1, μέχρι τη διακοπή της αναμέτρησης, παίχθηκε τουλάχιστον μισή ώρα ποδόσφαιρο, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα, μιας κι έδειχνε να κρατά τη νίκη στα χέρια του. Προφανώς αυτό δεν άντεξαν ορισμένοι ανεγκέφαλοι και φρόντισαν να βάλουν «ταφόπλακα» στον αγώνα και στις ελπίδες της ομάδας τους να διεκδικήσει κάτι στα επόμενα πέντε παιχνίδια, μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Που καταλήξαμε; Το πρωτάθλημα τελείωσε χθες -ένα μήνα πριν το Πάσχα- με τον Θρύλο να παραμένει στο θρόνο του πανάξια και χωρίς κανείς να μπορεί να τον αμφισβητήσει, με σοβαρά επιχειρήματα. Μπορεί να υπήρξαν σκαμπανεβάσματα και αναταράξεις από το ξεκίνημα της σεζόν, ωστόσο, η ομαδάρα του Βαλβέρδε τα πήγε περίφη