Ο Αγκουέρο... έπνιξε τους «κύκνους»!

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξαν οι νεοφώτιστοι στην Premier League «κύκνοι» της Σουόνσι, αφού η Μάντσεστερ Σίτι με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό μαραθώνιο του (για πολλούς) κορυφαίου πρωταθλήματος της Ευρώπης.Τι και αν αγωνίστηκε μόλις περίπου τριάντα λεπτά, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Σίτι, ο Κουν Αγκουέρο όχι μόνο πέτυχε δύο γκολ,
αλλά δημιούργησε άλλο ένα, οδηγώντας τους «πολίτες» στην εύκολη επικράτηση (4-0) επί των Ουαλών  στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ».Κάτι το άγχος της πρεμιέρας, κάτι η δυστοκία του Τζέκο, κάτι ο αντίπαλος τερματοφύλακας που είχε συνωμοτήσει με τα δοκάρια του (Σίλβα 30’, Μπάρι 45’), οδήγησαν τις δυο ομάδες με τη λευκή ισοπαλία στα αποδυτήρια και τα σύννεφα του πρώτου στραβοπατήματος και μάλιστα με το καλημέρα, άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή της τους πάνω από τον ουρανό του Μάντσεστερ.Αυτά ωστόσο έσπευσε να ξεδιαλύνει ο Βόσνιος επιθετικός, εξιλεώνοντας παράλληλα τον εαυτό του για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους, όταν στο 57΄ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασθενή απόκρουση του Βορμ σε σέντρα σουτ του Άνταμ Τζόνσον ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Ρομπέρτο Μαντσίνι, Κουν Αγκουέρο ο οποίος το μόνο που είχε να κάνει ήταν να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από συρτή παράλληλη σέντρα του Ρίτσαρντς, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του στο 71’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός από εκτελεστής, έγινε δημιουργός καθώς με ωραία ασίστ έχρισε σκόρερ τον Σίλβα για το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης δεν παρέλειψε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με εκπληκτική βολίδα από τα 30 μέτρα, γράφοντας το τελικό 4-0!Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Τζόνσον (74’ Σάβιτς), Μπάρι, Σίλβα (82’ Μίλνερ), Ντε Γιόνγκ (59’ Αγκουέρο), Γιάγια Τουρέ, ΤζέκοΣουόνσι: Βορμ, Γουίλιαμς, Κάουλκερ, Τέιτ, Ρέιντζελ, Μπράιτον (65’ Άλεν), Σινκλέρ, Ντάιερ (81’ Λίτα), Αγκουστιέν, Γκρέιαμ, Ντόμπι (65’ Ράουτλετζ)