Μένουν στην τριάδα οι Σαρκς

10:01 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Με σκορ 5-2 ξεπέρασαν οι Σαν Χοσέ Σαρκς το εμπόδιο των Ουάσινγκτον Κάπιτολς και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Pacific.

Στην πρώτη περίοδο δεν σημειώθηκε γκολ, αλλά στο 5:15 της δεύτερης ο Jason Demers άνοιξε το σκορ υπέρ των «καρχαριών». Ακολούθησε γρήγορα η ισοφάριση του Dennis Wideman σε power play,

αλλά εννέα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του εικοσαλέπτου ο Brent Burns έβαλε πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Εντούτοις, μόλις στο 44ο δευτερόλεπτο της επόμενης περιόδου ο Joel Ward ισοφάρισε σε 2-2, αλλά τότε αντέδρασαν καταλυτικά οι Σαρκς. Ο Patrick Marleau πέτυχε το νικητήριο γκολ 16 δευτερόλεπτα ύστερα από το 2-2, ο Marc-Edoyard Vlasic πρόσφερε απόσταση... ασφαλείας στο ένατο λεπτό και ο Torrey Mitchell διαμόρφωσε το 5-2 σε ανυπεράσπιστη εστία.

Οι «πρωτευουσιάνοι» έμειναν στους 44 βαθμούς και εκτός της προνομιούχας οκτάδας της ανατολικής περιφέρειας του NHL έπειτα από την 11η φετινή τους εκτός έδρας ήττα. Από την πλευρά της, η ομάδα του Σαν Χοσέ συμπλήρωσε πενήντα βαθμούς και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της Δύσης.