Με μάχη στον τελικό η Βραζιλία

21:35 9/7/2011 - Πηγή: OnSports
Η Βραζιλία νίκησε δύσκολα την Αργεντινή και προκρίθηκε για 12η φορά στην ιστορία της στον τελικό του World League.Για τη Βραζιλία, το World League έχει τη μορφή... στημένου Grand Prix. Δε λείπει ποτέ από την εκκίνηση και ο τερματισμός  τη βρίσκει στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (8 φορές τα 10 τελευταία χρόνια) στο κορυφαίο σκαλί
του βάθρου .Η Αργεντινή δεν έδειξε πάντως να φοβάται τα… γαλόνια της αντιπάλου της στο σημερινό (10/7) ημιτελικό και, παρά το γεγονός ότι έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της τόσο ψηλά στο θεσμό, πάλεψε μέχρι να… πέσει.Με κορυφαίο σκόρερ τον Τέο Λόπες, που είχε 23 πόντους, οι Βραζιλιάνοι πήραν τη νίκη με 3-0 και προκρίθηκαν για 12η χρονιά στον τελικό του final-4, που διεξάγεται στο Γκντανσκ.Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του Χαβιέ Βέμπερ, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να αλλάξει τη ροή του αγώνα στο 2ο σετ. Οι Αργεντινοί απώλεσαν επτά set ball, με τη Βραζιλία να φτάνει τελικά στην κατάκτησή του με 42-40!Στον τελικό, οι παίκτες του Μπερναρντίνιο θα βρουν απέναντί τους τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στη Ρωσία και τη διοργανώτρια Πολωνία.Τα σετ: 25-22, 42-40, 25-23.ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερνάρντο Ρεζέντε): Μπρουνίνιο, Ντος Σάντος τζούνιορ 8, Τζίμπα 13, Μουρίλο 9, Λόπες 23, Λούκας 13, Σέρτζιο (λ), Βισότο, Μάρλον.ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Χαβιέ Βέμπερ): Κόντε 20, Κιρόγκα 5, Σόλε 10, Περέιρα 15, Κρερ 5, Ντε Τσέκο 2, Γκονζάλεζ (λ), Οκάμπο 1.