Καλοκαιρινές επαναλήψεις

20:05 3/8/2011 - Πηγή: OnSports
Μια σειρά από ατελείωτα ριπλέι. Ένα σίριαλ όπου η πλοκή έχει σταματήσει να εξελίσσεται και προβάλλονται μόνο επαναλήψεις. Ίδιοι πρωταγωνιστές, ίδιες σκηνές, ίδιο σενάριο. Ο ποδοσφαιρικός ορισμός του “τα ίδια και τα ίδια”.ΕπίθεσηΣτην Δανία ο Παναθηναϊκός είχε ανούσια κατοχή, επιτέθηκε χάρις σε ατομικά ξεσπάσματα του Λέτο και δεν πάτησε ποτέ περιοχή απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, παρά μόνον απείλησε με μακρινά σουτ. Οι καλές του φάσεις έγιναν σε κόντρα επιθέσεις στο 2ο ημίχρονο και στην φάση του 1ο ημιχρόνου
όταν ο Μαρίνος έκλεψε, βρήκε την άμυνα ανοργάνωτη ψηλά κι ο Λέτο απείλησε στο 34’.Τα ίδια συνέβησαν στο “Σπύρος Λούης”. Ο Παναθηναϊκός απείλησε περισσότερο με μακρινά σουτ, που προήλθαν από ατομικές ενέργειες του Λέτο και του Νίνη. Το τριφύλλι δεν πάτησε περιοχή απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, εκτός από το γκολ του Τοτσέ, που ήρθε μετά από συνδυασμό του με τον Λέτο και το κάθετο κόψιμο του Κατσουράνη. Τέλος, όπως και στη Δανία, οι πράσινοι βρήκαν μία καλή ευκαιρία μετά από κλέψιμο, αυτήν του 52’, όταν ο Κλέιτον έκλεψε και βρήκε τον Νίνη που σημάδεψε το δοκάρι.Γάλλος και ΒάσκοςΟ Παναθηναϊκός είχε για μια ακόμα φορά ένα κεντρικό αμυντικό δίδυμο πολύ χαμηλού επιπέδου. Μπουμσόνγκ και Σαριέγκι είχαν “χαρίσει” φάσεις στην Οντένσε και στην Δανία, όταν υποτίθεται πως έκαναν και καλή εμφάνιση ή τουλάχιστον έτσι το είδε ο Τύπος. Στο ΟΑΚΑ επέστρεψαν στα γνωστά, κλασικά. Ανήμποροι να μαρκάρουν με ασφάλεια, να βγουν πρώτοι στην μπάλα με συνέπεια, να ανέβουν ψηλά αντί να κάνουν συνεχώς πίσω βήματα.Η διαφορά με τον αγώνα της Δανίας είναι πως την Τρίτη εκτέθηκαν περισσότερο στο 2ο ημίχρονο, όταν αναγκαστικά ανέβηκαν ψηλά, και πως τους πήραν χαμπάρι οι Δανοί, τους πίεζαν και τους οδηγούσαν σε γιόμες και γυρίσματα στον Τζόρβα. Μπροστά σε όλα αυτά, μοιάζει πταίσμα το γεγονός πως ακόμα κι όταν κόβουν, δεν γίνονται σχεδόν ποτέ κάτοχοι της μπάλας κι απλώς διώχνουν στα τυφλά, χαρίζοντας εύκολες κατοχές κι επιθέσεις στον αντίπαλο.Ο ατάραχος ΛέτοΟι ομοιότητες δεν σταματούν εδώ. Και στην Δανία η Οντένσε έπαιξε αρκετά από την πλευρά του Σπυρόπουλου για να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο Λέτο είναι πολύ καλός παίκτης για να καταδεχθεί να βοηθήσει τον μπακ που παίζει πίσω του. Την προηγούμενη εβδομάδα οι φάσεις αυτές δεν έφεραν γκολ, αλλά στο ΟΑΚΑ το σενάριο άλλαξε. Ο Ουτάκα έχει φάτσα τον Σπυρόπουλο, Κλέιτον και Λέτο παρακολουθούν ατάραχοι, ο Ρούουντ κάνει το όβερλαπ, πατάει περιοχή και κάνει το 2-2.{youtube}k1SybvtS31U{/youtube}Στο τελευταίο ριπλέι νομίζω πως θα είδατε το πόσο ατάραχος ήταν ο Λέτο όταν ο Ρούουντ σπρίνταρε κι ανέβηκε. Και μόνο το γεγονός πως ο Ουτάκα πάσαρε τυφλά στον συμπαίκτη του, χωρίς καν να κοιτάξει να δει αν ο Ρούουντ ανέβηκε, δείχνει πως οι Δανοί είχαν δουλέψει τη φάση, πολύ απλά γιατί ήξεραν πως ο Λέτο δεν καταδέχεται να καλύπτει πάντα τον αμυντικό του.Ο Νίνης η μόνη θετική διαφοράΓια τον Τζόρβα δεν νομίζω πως χρειάζεται να καταδείξω τη συνέπεια που δείχνει σε λανθασμένες αντιδάσεις, οπότε πάμε στις διαφορές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Βύντρα και Σπυ