Ισόπαλο το ντέρμπι

Αϊντχόφεν και Άγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο «Φίλιπς Στάντιον», με τον γκολκίπερ του «Αίαντα», Τιτόν να τραυματίζεται σοβαρά.Η… χαρά των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων ήταν η αναμέτρηση της Αϊντχόφεν με τον Άγιαξ στο «Φίλιπς Στάντιον». Το ισόπαλο 2-2 έγινε από τέσσερις παίκτες που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στο μεγαλύτερο ντέρμπι της Ολλανδίας.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ με τον Ματάβζ πήραν το προβάδισμα. Ωστόσο σε ένα καίριο σημείο για την αναμέτρηση, δηλαδή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σίγκθορντσον ισοφάρισε για τον «Αίαντα».Δέκα
λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Βίναλντουμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μπουλίκιν στο 79’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Όλα βέβαια, επισκιάστηκαν από τον σοβαρό τραυματισμό του Τιτόφ. Ο άτυχος τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν δέχτηκε το χτύπημα στο πρόσωπο από τον συμπαίκτη του, Ντέρικ. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έμεινε για περισσότερα από 15 λεπτά στο έδαφος έχοντας χάσει τις αισθήσεις του και μεταφέρθηκε σε κοντινό νοσοκομείο.