Η Ισπανία το Davis Cup

Ο Ραφαέλ Ναδάλ χάρισε στο τάι μπρέικ του 4ου σετ τον 5o τίτλο Davis Cup στην χώρα του, επικρατώντας του Αργεντινού Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο με 1-6, 6-4, 6-1, 7-6

Ο αγώνας διήρκεσε 4 ώρες και 8 λεπτά και ο Αργεντινός ήταν με την πλάτη στον τοίχο καθώς η Ισπανία προηγούνταν στον τελικό 2-1 στις αναμετρήσεις

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ναδάλ έδειχνε να μην μπορεί να απαντήσει στην επίθεση του Ντελ Πότρο αλλά στο β' σετ συνήλθε εγκαίρως

και ισοφάρισε το παιχνίδι. Με την απόδοση που έπιασε στο 3ο σετ ουσιαστικά έδειξε που θα καταλήξει ο τίτλος αλλά δεν έκοψε τα φτερά του υψηλόσωμου Αργεντινού που με όπλο το σερβίς του προσπάθησε να πάει την αναμέτρηση στο 5ο σετ και να παλέψει την ισοφάριση στα ματς.

Με ένα εντυπωσιακό φόρχαντ ο Ισπανός όμως πήρε σετ, ματς και τίτλο! Αυτός ήταν ο 2ος τελικός για την Αργεντινή που και το 2008 είχε χάσει από την Ισπανία στο Μαρ ντε Πλάτα.