Ένατος ο Αζωΐδης

Ο Έλληνας πρωταθλητής τζούντο είχε μόνο μία νίκη και βρέθηκε στην ένατη θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 του Λόμελ.Στην ένατη θέση αρκέστηκε ο Γιώργος Αζωίδης, ο οποίος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην κατηγορία των -66 κιλών. Ο τζουντόκα της Χαλκιδικής, ο οποίος συμπεριελήφθη τελευταία στιγμή στην αποστολή για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 του Λόμελ, είχε μόλις μία νίκη σε δύο αγώνες με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 9η θέση της τελικής κατάταξης. Ο Αζωίδης στο πλαίσιο του β` προκριματικού γύρου νίκησε με Ippon τον Ισραηλινό Νιβ Νταρ, όμως στη φάση των 16 ηττήθηκε
με Ippon από τον Ρώσο, Μαγκομέντ Ακχμάροφ. Όμως ούτε και οι υπόλοιποι εκπρόσωποι του ελληνικού τζούντο που έλαβαν μέρος σήμερα στη διοργάνωση κατάφεραν να φτάσουν σε υψηλά αγωνιστικά επίπεδα. Στα -73 κιλά, οι Όμηρος Λιατήρης και Θωμάς Παυλής ηττήθηκαν από τους Τόμερ Ζακέιμ (Ισραήλ) και Γιοβάν Νισκάνοβιτς (Σερβία) αντίστοιχα, ενώ την ίδια τύχη είχαν και οι Ειρήνη Σωφρόνη στα -63 κιλά και Σοφία Τσολάνη στα -57 κιλά.