Εκτός 5άδας οι Έλληνες παλαιστές

Ο Ξενοφών Κουτσιούμπας έκανε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης.Εκτός πρώτης πεντάδας, που έδινε απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, έμειναν οι Έλληνες παλαιστές της ελληνορωμαϊκής, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην Κωνσταντινούπολη.Την καλύτερη εμφάνιση
από ελληνικής πλευράς, πραγματοποίησε ο Ξενοφών Κουτσιούμπας, ο οποίος έφτασε έως τα προημιτελικά, αλλά έμεινε εκτός πεντάδας μετά την ήττα από τον Καζάκο, Νουρμακχάν Τιναλίγιεφ.Στο β’ προκριματικό γύρο των 120 κιλών, ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής του 2001, επικράτησε με 2-0 (3-0, 3-0) του Ινδού Ρισί Παλ, ενώ στη συνέχεια έκαμψε και την αντίσταση του Μουροντγιόν Τουϊτσίεφ από το Τατζικιστάν με 2-0 (2-0, 1-0). Στα προημιτελικά, έχασε την πρώτη περίοδο από τον Τιναλίγιεφ με 4-0, όμως ισοφάρισε κερδίζοντας την δεύτερη περιόδο με 1-0. Παρά την υπερπροσπάθεια για πρόκριση στα ημιτελικά, έχασε την τρίτη περίοδο με 2-0 μένοντας εκτός πεντάδας.Στα 84 κιλά, ο Θεόδωρος Τουνουσίδης είχε μια νίκη σε δύο αγώνες και έμεινε εκτός συνέχειας, όπως και ο Βλαδίμηρος Ματίας στα 60 κιλά.