Δύο γκολ ο Spezza στη Νέα Υόρκη

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Craig Anderson και Jason Spezza, οι Ότουα Σένατορς επικράτησαν με 2-0 των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς και προηγήθηκαν με 3-2 στη σειρά.

Ο επιθετικός των «πρωτευουσιάνων» σώπασε τους επικριτές τους και το «Madison Square Garden» σκοράροντας στο 9:04 της πρώτης περιόδου και 56 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ακόμα, ο Craig Anderson έκανε 41 αποκρούσεις για το shutout.

Έτσι τα ξημερώματα της Τρίτης (24/04), οι «σενς» θα έχουν ευκαιρία

πρόκρισης. Σε περίπτωση νίκης των πρωταθλητών Ανατολής στη regular season, τότε η σειρά θα επιστρέψει και θα ολοκληρωθεί στη Νέα Υόρκη τα ξημερώματα της Παρασκευής (27/04).

Σημειώνουμε πως ο Anderson δεν κέρδισε απλά τον Henrik Lundqvist των 28 αποκρούσεων, αλλά συμπλήρωσε 116 λεπτά, χωρίς να δεχθεί γκολ. Άλλωστε αυτός «καθάρισε» τον αγώνα, ειδικά στο τρίτο 20λεπτο, πριν ο Spezza στείλει το puck στην ανυπεράσπιστη αντίπαλη εστία.