Δυνατό ξεκίνημα για Λιόν

00:10 7/8/2011 - Πηγή: OnSports
Από τα φαβορί για τον τίτλο μόνο η Λιόν κατάφερε να ξεκινήσει με θετικό τρόπο, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Νις.Γεμάτη εκπλήξεις ήταν η πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος, καθώς μόνο η Λιόν κατάφερε να πάρει τη νίκη από τις ομάδες που θεωρούνται φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.Οι «λιονέ» έκαναν πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Νις εκτός έδρας, επικρατώντας
με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Μουνιέρ μόλις στο 6’, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ ισοφάρισε άμεσα με τον Λισάντρο στο 10’ και πήρε το προβάδισμα μ τον Γκομίς στο 33’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Γκοναλόν στο 74’.Η πρωταθλήτρια Λιλ, δοκιμαζόταν στην έδρα της Νανσί, όπου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Ο Ντεμπισί στο 47’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «σκύλους», με τον Μπεριά με αυτογκόλ στο 61’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς ο Μπερενγκέ αποβλήθηκε στο 83’.Στο «Βελοντρόμ» η Μαρσέιγ, φιλοξενούσε την Σοσό, η οποία εντυπωσίασε στο περυσινό πρωτάθλημα. Οι Μασσαλοί δεν μπόρεσαν να κάνουν θετικό ξεκίνημα, καθώς έμειναν στο 2-2. Ο Λούτσο Γκονζάλεζ στο 38’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Σοσό όμως να κάνει την ανατροπή με τέρματα των Μαρτίν (58’) και Νογκέιρα (70’). Ωστόσο η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν έφτασε στην ισοφάριση με τον Ρεμί στο 74’.Κατά τα άλλα η Εβιάν πήρε το θετικό αποτέλεσμα στο «Φρανσίς Λε Μπλε» απέναντι στην Μπρεστ, παίρνοντας την ισοπαλία με 2-2. Οι νεοφώτιστοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Σορλέν (17’) και Μαντί (28’), ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν και τη νίκη, καθώς πριν το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τους Γκρουγκί (39’) και Λεσομέρ (44’).Πολύ καλή εμφάνισηέκανε η Μονπελιέ στο «Μοσόν» απέναντι στην Οσέρ όπου πήρε με πιο δύσκολο τρόπο από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα τη νίκη με 3-1. Ο Μπελαντά έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 36’, με τον Τραορέ να ισοφαρίζει για την ομάδα της Βουργουνδίας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά όμως τα τέρματα των Ντερνίς (75’) και Ζιρού (90’) ήταν αρκετά για να δώσουν και τη νίκη στους γηπεδούχους.Στην επιστροφή της στη πρώτη κατηγορία της Γαλλίας, η Αζαξιό απογοήτευσε, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από την Τουλούζ στην Κορσική. Οι Ντεβό (45’) και Μασάδο (73’) πέτυχαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Τέλος η Καέν επικράτησε με 1-0 της Βαλενσιέν στο «Μισέλ Ντ΄ Ορνανό» με τέρμα του Προμέντ στο 34’.