Δεν άντεξε ο Άρης στο τέλος!

Με ένα σερί 11-0 στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, η Νίμπουργκ επικράτησε του Άρη με 78-72 και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Άρης αν και ξεκίνησε δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο και είχε το προβάδισμα, στα μέσα της περιόδου έχασε το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα ξέσπασμα και ένα σερί 12-0. Η Νίμπουργκ έδειχνε ότι βρήκε ρυθμό σε εκείνο το σημείο, ωστόσο το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν έμεινε πολύ πίσω στο σκορ και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε στους 4 πόντους (20-16). Η

δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει ένα σερί 10-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 34-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό της, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα. Οι άμυνες των δύο ομάδων δεν ήταν ιδιαίτερα καλές με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με 53-51 υπέρ της Νίμπουργκ, με τον Άρη πάντως να βρίσκεται ακόμα μέσα στο παιχνίδι. Η ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στη τελευταία περίοδο και πέρασε μπροστά στο 35’ με 61-59. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 72-67 2’ πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-0 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 78-72.

Διαιτητές: Πατέρνικο - Κοβάλσκι - Οζολς.
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-31, 55-53, 78-72.
ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 14, Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 13 (1), Λόρενς 11 (2), Αμπραμς 7 (1), Νέτσας, Σίμονς 22 (2), Ουίλσον 3, Λένζλι, Νέιμικ 8.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 6, Ταπούτος 4, Τζέιμς 28, Ντέιβις 6 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μούλντροου 7 (1), Τσαλδάρης 8 (2), Βεργίνης 1.