Δέκα σερί νίκες για τους Μπρούινς

Μπορεί να χρειάστηκαν τα πέναλτι, αλλά οι Μπόστον Μπρούινς συμπλήρωσαν δέκα συνεχόμενες νίκες κερδίζοντας εκτός έδρας τους Μπάφαλο Σέιμπερς.

Στην πρώτη περίοδο, οι Christian Ehroff και Thomas Vanek έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 2-0. Στην δεύτερη, οι Tyler Seguin και Brad Marchand μείωσαν σε 2-1 και 3-2, αφού στο μεσοδιάστημα ο T.J. Brennan είχε σκοράρει υπέρ του συλλόγου του Μπάφαλο.

Στο τρίτο εικοσάλεπτο οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ισοφάρισαν για πρώτη φορά με γκολ

του Zdeno Chara σε power play. Μετά το 3-3 ακολούθησαν 14 λεπτά αγώνα συν τα πέντε της παράτασης, αλλά δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, οπότε ακολούθησαν τα πέναλτι.

Στον πέμπτο γύρο της τελικής διαδικασίας και στην δέκατη συνολικά εκτέλεση, ο Benoit Pouliot έκανε την διαφορά υπέρ των κατόχων του Stanley Cup. Οι δύο γκολκίπερ σταμάτησαν τα εννέα προγενέστερα σουτ.

Πλέον, η ομάδα της Βοστόνης έχει 26 βαθμούς και έφθασε στην... δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL έπειτα από δέκα διαδοχικές επιτυχίες. Από την άλλη, οι Σέιμπερς συμπλήρωσαν 25 πόντους.