Χωρίς αλλαγές η κορυφή στη Γαλλία

22:16 4/2/2012 - Πηγή: OnSports

Με νίκες συνέχισαν Παρί Σεν Ζερμέν και Μονπελιέ με τους πρώτους να παραμένουν στην κορυφή με απόσταση τριών βαθμών από τους διώκτες τους.

Πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-1 επικράτησε η Παρί Σεν Ζερμέν της Εβιάν στο «Παρκ Ντε Πρενς». Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν με τέρμα του Καμπόν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως, οι επίδοξοι πρωταθλητές, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νενέ, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Ο Βραζιλιάνος ανέτρεψε μόνος

του το σκορ (47’, 79’) με τον Γκαμέιρο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89’. Την ίδια ώρα η Μονπελιέ επικρατούσε 1-0 της Μπρεστ με τέρμα του Καμπέγια στο 41’.

Τέλος στο 1-1 έμειναν Αζαξιό και Νις στην Κορσική. Ο Εντουάρδο με πέναλτι στο 58’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γκονσάλβες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 85’.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.