Χατ τρικ ο Νιγκλ για Σάουντερς

Ο Σιάτλ Σάουντερς συνέτριψαν με 6-2 τους Κολόμπους Κρου και συνέχισαν εμφατικά την καταπληκτική τους πορεία στο MLS.Ο Λαμάρ Νιγκ άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 3-0 και το 5-1 στο 21ο λεπτό και στο 70ό, αντίστοιχα. Επίσης, στο 16ο λεπτό, ο Μάουρο Ροζάλες ευστόχησε σε πέναλτι στο 16ο λεπτό. Οι Μάικλ Φουσίτο σκόραρε επίσης στο 41ο λεπτό ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό του ματς στο 4-0.Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 59ο λεπτό, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ
ο Μεντόζα και μείωσε σε 4-1. Στην συνέχεια, σε διάστημα ενός λεπτού (73ο και 74ο), ο Τζεφ Γκάρντερ σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε εστία. Πρώτα μείωσε σε 5-2 για τους Κρου και στην επόμενη φάση έστειλα άθελα την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Πλέον, οι Σάουντερς έχουν 48 βαθμούς και διατηρούν την δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας. Από την άλλη, οι Κρου έμειναν στους 40 και στην πρώτη θέση της Ανατολής.Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Ράιλεϊ, Βαλ, Ουρτάδο, Παρκ (75’ Παρκ), Αλόνσο, Φρίμπεργκ, Νιγκλ, Ροζάλες (71’ Φερνάντεζ), Μοντέρο, Φουσίτο (78’ Γιάκα).Κολόμπους Κρου: Χέσμερ, Μιράντα, Μάρσαλ, Μπαλσάν, Ντούκα (56’ Ντούκα), Ρότζερς, Έκπο, Μπερνς, Γκάρντνερ, Ρεντερία(76΄Μέραμ), Μεντόζα (56’ Χέιμεμαν).