Το σήκωσε η ''Βασίλισσα''

Με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Μπαρτσελόνα στο "Μεστάγια" και κατέκτησε το Copa del Rey για 18η φορά και πρώτη μετά από 18 χρόνια

Ο Ζοζέ Μουρίνιο κατάφερε να...
οδηγήσει την "βασίλισσα" στην νίκη επί της "Μπάρτσα" για πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια, επικρατώντας έστω και στην παράταση.

Ο Ρονάλντο σκόραρε στο 13ο λεπτό της παράτασης (στο 103' δηλαδή), με εντυπωσιακή κεφαλιά μετά από σέντρα του Άνχελ ντι Μαρία από αριστερά.

Η
ομάδα της Μαδρίτης ήταν λίγο καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μπαρτσελόνα δεν έκανε ούτε ευκαιρία.

Οι Καταλανοί στο δεύτερο ημίχρονο πάντως κυριάρχησαν, έχασαν κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν νίκησαν τον Κασίγιας.

Στο 90' η Ρεάλ λίγο έλειψε να σκοράρει με τον Ντι Μαρία, αλλά δεν το έκανε λόγω Πίντο και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Μουρίνιο ήταν καλύτερη και κατάφερε με το γκολ του Ρονάλντο να πάρει το τρόπαιο.

Αυτή είναι η πρώτη κατάκτηση μετά το 1993 και την νίκη επίσης στο "Μεστάγια" με 2-0 επί της Σαραγόσα. Οι "μερένχες" έφτασαν έτσι τις 18 κατακτήσεις, ενώ η Μπαρτσελόνα έχει 25 και η Μπιλμπάο έχει 23.