Νέος κόκκινος περίπατος

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, κυρίως στον επιθετικό τομέα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβληθεί σχετικά εύκολα και της Χίμκι με 96-86 στο πλαίσιο του φιλικού τουρνουά που διοργανώνει η Μπάμπεργκ...
Οι παίκτες της ομάδας της Ρωσίας ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να βρουν τις λύσεις για την άμυνα του Ολυμπιακού. Μάλιστα η Χίμκι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν
να αντιδράσουν άμεσα και να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Μάλιστα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-23. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου όμως οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Η Χίμκι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος… πυροβολούσε από το τρίποντο και πήρε μία διαφορά ασφαλείας, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 54-38 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η απόδοση του Ολυμπιακού έπεσε με αποτέλεσμα η Χίμκι να βρει την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά του αγώνα. Οι Ρώσοι κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους και να πετύχουν κάποια εύκολα καλάθια με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να τους σταματήσουν. Η διαφορά κατέβηκε σε μονοψήφιο αριθμό, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 70-63. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι ρυθμούς και κατάφερε να πάει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα και κατέκτησαν τη νίκη με 96-86.