«Βασίλισσα» στον τελικό!

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1 – 0

Ημέρες 2014 θα ζήσουμε στις 28 Μαΐου καθώς στον τελικό του Champions League θα βρεθούν όποτε και τότε οι δύο μεγάλες ομάδες της Μαδρίτης. Η Ρεάλ απέκλεισε απόψε την Σίτι με 1-0 (0-0 το ματς στο Μάντσεστερ) και αποδέχθηκε την… πρόσκληση της Ατλέτικο που χθες έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε εις βάρος της Μπάγερν.

Ο ημιτελικός της Μαδρίτης ξεκίνησε με τραυματισμό, καθώς

ο αρχηγός της Μάντσεστερ Σίτι, Βενσάν Κομπανί, υπέστη τράβηγμα στον δεξιό τετρακέφαλο και αποχώρησε μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Ελιακίμ Μανγκαλά που πέρασε στη θέση του ήταν η «τρύπα» στην άμυνα της Σίτι και αν δεν ήταν ο Οταμέντι να παίζει για δέκα, ίσως το ματς να είχε κριθεί νωρίτερα.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από τον Κριστιάνο Ρονάλντο (επέστρεψε στη δράση αλλά ήταν ανέτοιμος) στο 13′ με κεφαλιά. Το γκολ που τελικά έκρινε την πρόκριση σημειώθηκε στο 20ό λεπτό όταν ο Μπέιλ σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία βρίσκοντας στο πόδι του Φερνάντο και αφού χτύπησε στο δοκάρι του Χαρτ κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0!